page-cover

Girişimci Buluşmaları Ekim ayı konuğu Adnan Dalgakıran “Daha nitelilkli girişimciler lazım”

Girişimcilik Buluşmaları 27.04.2020

Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV) tarafından düzenlenen “Girişimci Buluşmaları” Ekim ayı programında konuşan DALGAKIRAN MAKİNA Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran;işadamları, girişimciler, akademisyenlerin de bulunduğu katılımcılara, iş alanındaki geçmiş tecrübeleri, girişimcilik faaliyetleri, dünya ve ülkemizdeki son durum mukayesesi ile ilgili örnekler hakkında çarpıcı bilgiler verdi.

 Girişimci Buluşması Açılış Konuşması

“BİLL GATES TÜRKİYE’DE OLSAYDI İNŞAATÇI OLURDU”

Bahariye Mevlevihanesi’nde gerçekleşen ve GİV Başkan Yardımcısı Tahir Aktüre’nin açılış konuşmasıyla başlayan programda çocukluk döneminden bugüne kadar ki süreç içerisinde karşılaştığı zorlukları, hatıraları anlatırken “16 yaşımdayken babama ‘şöyle yapalım, böyle yapalım’ dedim. Babam ’16 yaşındasın ve bana akıl veriyorsun’ dedi. 28 yaşıma geldiğimde babama ‘bütün idareyi bana bırak’ dedim. Önce tereddüt etti sonra bana bıraktı. Neticede biz daha fazla büyüdük. Öyle ki 5 senede varacağımız hedefe 4 ayda geldik. Yüz metrekare yerden çıktık, bugün Dilovası’nda avrupanın en büyük kompresör fabrikasını kuruyoruz. Şuan 130 ülkeye ihracak yapıyoruz.”

 Girişimci Buluşması Konuk Adnan Dalgakıran Konuşma

“BU YÜZYIL BİLGİYE SAHİP OLMA DEĞİL, BİLGİLER ARASINDA DOLAŞABİLME YÜZYILIDIR”

Ülke olarak dünya ülkeleriyle rekabet edebilmek için, kendimizi güncellememiz, değişim ve eleştiriye açık olmamız gerektiğini ifade eden Dalgakıran, “Herşey değişiyor, değişecek” diyerek büyümek için zamanın ileri teknolojisine sahip olmak gerektiğini, yapay zeka teknolojisinin ileride daha fazla insan gücüne denk geleceğini ifade etti. İşi ehline verme, gerektiğinde hesap sorma, sorgulama, merak etme, araştırma ve nitelikli girişimciler yetiştirme konusunda ülke olarak eksiklik içerisinde olduğumuzu ifade ederken, dünya ülkeleriyle rekabet ederken organizasyon, sermaye ve işbirliği mecburiyetini dile getirdi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından vazifelendirildiği TÜBİTAK’ta yaptığı bazı çalışmaları da anlatan Dalgakıran, Cumhuriyet tarihinin en büyük Ar-Ge desteklerinin bu hükümet tarafından verildiğini söyledi.

Katılımcılardan gelen sorulara cevap veren Adnan Dalgakıran herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. Girişimci İş Adamları Vakfı’mızın kendilerine takdim ettiği plaket ve hatıra fotoğraf çekimi sonrasında program sona erdi.

 

Giv Girişimci Buluşmasına Konuk Olan Adnan Dalgakıran Plaket Alıyor