page-cover

Girişimci Buluşmaları / Davut Doğan

Girişimcilik Buluşmaları 28.04.2020

Türkiye’nin en etkili 50 işadamı arasında gösterilen Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, Girişimcilik öyküsünü Vakıf Merkezi Bahariye Mevlevihanesinde geniş bir dinleyici kitlesinin karşısında anlattı.

Girişimciliğin gerekli cesaretini ve başarılı olmak için gereken tüm azim ve gayret öyküsünü samimi ve sıcak bir dille anlattı.

Sermaye zorluklarının ve aşılması için ihtiyaç olan aşamaarını büyüme için yapılması uygun olan çalışma ve planlamaları anlatan Davut DOĞAN 800 m2 çekyat mobilya tesisinden 200.000 m2 açık 100.000 m2 kapalı alanda üretim yapan bir firma haline geldiğini açık bir dille ifade ettiler. 

Davut Doğan: İlk girişimcilik hamlem memurluktan istifa etmekti! 

Neşeli ve esprili anlatımı ile dinleyicilere keyifli anlar yaşatan ve girişimciliğe dair önemli bilgiler aktaran Davut Doğan şunları söyledi: 'Çanakkale Biga’da babam çay ocağı işletiyordu. Daha sonra 1973’te mobilya satmaya başladı. Ben o sırada Devlet Demir Yolları’nda memur olarak çalışıyordum, ilk girişimcilik hamlem de memurluktan istifa etmekti.

'GÜNDE 1 PAKET SİGARA FİYATINA MOBİLYA SATTIM'

İstifadan sonra mobilya dükkanını işletmeye başladım. Günde bir sigara fiyatına kampanyayla kanepe sattım. Kampanya başarılı olunca çok cüzi bir sermaye ile küçük bir imalathane kurarak kanepe üretmeye başladık. Girişimci fırsatları çok iyi değerlendiren insandır. Aynı yıl içinde küçük bir arsa alarak fabrika kurduk ve üretimi artırdık. 1994 yılında Avcılar’da ilk mağazayı açtım. Yine aynı yıl ilk ihracatı Arnavutluk’a yaptım.

ÖRNEK ALDIĞI FİRMANIN SAHİBİ OLDU

1992 yılında Kelebek Mobilya’yı rol model aldım ve üretim teknolojimi ona göre geliştirmeye çalıştım. 2013’te Kelebek Mobilya’yı da aldım. 2005’te ilk yatak fabrikasını kurdum. 2007’de CE belgesi, 2008’de Turquality belgesini aldım. Yurtiçinde 180 mağazamız var. Yurtdışında önce Balkanlar, sonra Avrupa’nın çoğu ülkesinde mağaza açtım. Yurtdışında 60 bayimiz var. 65 ülkeye ihracat yapıyoruz. Türkiye’de mobilya ihracatında ikinci sıradayız ve hedefimiz beş yıl içinde ilk sıraya geçmek.

'AİLE MECLİSİ ANAYASASINA'SAHİBİZ

Yıllardır altı kardeş birlikte çalışıyoruz ve Türkiye’de ‘Aile Meclisi Anayasası’ olan nadir firmalardanız. Bundan dolayı kardeşlerimle hiçbir zaman sorun yaşamadım. Girişimci ortaklıktan çekinmemeli, zira ortaklıkta en temel mesele kuralların başta konulmasıdır. Küçük bir şirket bile olsanız organizasyonel ağ iyi kurulmalı ve kriz dönemleri iyi değerlendirilmelidir.

'BÜTÜN ÇALIŞANLARIMIZIN ÇOCUKLARINA BURS VERİYORUZ'

Şirket olarak ilkemiz 'sıcaklık, dürüstlük, şeffaflık'tır. Sosyal sorumluluk projelerine ciddi oranda bütçe ayırıyoruz. Mesela bütün çalışanlarımızın çocuklarına burs veriyoruz. Ayrıca Türkiye’de en fazla yardım faaliyetinde bulunan 27. aileyiz. Doğtaş Akademi’de elemanlarımıza düzenli eğitimler veriyoruz. Şirket olarak mobilya, inşaat, gıda ve enerji alanlarında çalışmalar yürütüyoruz.

Girişimci her türlü fırsatları anında cesaretle değerlendirmesi gerektiğini anlattı. Devlet desteklerini, melek yatırımcılık imkânlarını, banka desteklerini, yurt dışı finans imkânlarını değerlendirmesi gerektiğini söyleyerek hedefe odaklanan her girişimcinin başarılı olabileceğini söyledi.

Risk fırsattır diyerek girişimci her ortamda imkanlarını hedefleri doğrultusunda gerçekleştirmesi gerektiğini anlattı. Samimi ve sıcak bir ortamda başarı öyküsünü anlatırken yaşadığı kısmi başarısızlık öykülerini  de kısaca anlatan Davut DOĞAN büyüme hızının asıl sırrının 6 kardeş arasında uyumlu çalışmalarında ve  aile anayasalarını hep beraber belirleyerek kayıtsız şartsız uyulmasında yattığını ifade etti.

Kazandıkça yatırımlara önem verdiklerini, kaliteli olmak, teknolojiyi yakından takip edip geliştirmek ve üretim çeşitliliğini geliştirmenin de büyümede çok katkısı olduğunu bildirdi. Hedeflerinin Türkiye’nin en büyük mobilya firması olmak istediklerini belirtti.

Katılımcı girişimcilere katıldıkları için teşekkür eden Davut DOĞAN beyin konuşmasının arkasından Vakıf Başkan Yardımcımız Tahir AKTÜRE bey kendilerine plaket takdiminin ardından Girişimci Buluşmaları aile fotoğrafı alınmasıyla toplantıya son verildi.

GİRİŞİMCİ BULUŞMALARINDAN KARELER

 

Girişimci Buluşmaları Duyuru Metni

Girişimci Buluşmaları Nisan Ayı konuğumuz Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan olacak. 16 Nisan Çarşamba günü Vakıf merkezimizde gerçekleştirilecek programda Sayın Davut Doğan Girişimcilik Öyküsünü anlatacak.

DAVUT DOĞAN KİMDİR?

1960 yılında Çanakkale’nin Biga ilçesinde doğdu. İlk ve Orta Öğrenimini Biga’da tamamladı. 1978 yılında Eskişehir Demiryolu Meslek Lisesi’ni bitirdi. Aynı yıl Devlet Memurluğuna başladı. 1978–1986 yılları arasında Bandırma ve Çankırı’da TCDD Müdürlüğünde puvantör olarak görev yaptı. 1986 yılı sonunda memurluktan istifa ederek ticarete atıldı. 1987 Temmuz’unda Doğtaş A.Ş.’yi altı kardeşiyle birlikte kurdu. 1988 yılında üretim tesisini kurarak sanayiciliğe başladı.

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi (AÖF) mezunu. Evli 2 çocuk babası.

Sosyal Çalışmaları:

• 1992 yılında BİGİAD’ı (Biga Genç İşadamları Derneği) kurarak 8 yıl başkanlık yaptı.

• Biga Yüksek Öğrenimi Geliştirme Derneği’ni kurarak 2 yıl başkanlık etti.

• 1995’te Erozyonla Mücadele Derneği’nde 2. Başkanlık yaptı.

• 1996–97 yılları arasında 2 dönem Bigaspor Başkanlığı yaptı ve bu dönemde Bigaspor’u şampiyon yaparak 3.lige yükseltti.

• 1997’de “İzdüşümü” adlı ilk kitabı, 2002 yılında da  “İzlenimler” adlı ikinci kitabı yayınlandı.

• 1998 yılında Biga Sivil Toplum Platformunu kurarak, kurucu başkanlığını üstlendi.

• Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve idari bilimler Fakültesi’nde ilk seminerini verdi.

• 1999–2009 10 yıl Biga Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan vekilliği yaptı.

• 1999 -2009 yıllarında 10 yıl Biga Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığı yaptı.

• 2000 yılında Biga’lı 65 girişimciyle birlikte bir girişim grubu kurdu. (*)

• Biga’da, babası (Hacı Ali DOĞAN) adına, 6 yıldır hizmet veren aşevini oluşturdu.

• Çeşitli yıllarda vergi ve ihracat ödülleri almıştır.

• 2003 yılında Türkiye’deki markalı mobilya üreticilerini bir çatı altında toplayarak Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER)’i kurdu ve bir süre Başkanlığını yaptı.

• Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde, 2002 yılından buyana İşletme 3 ve 4. sınıf öğrencilerinin “Girişimcilik Stratejisi” ile “İşletme Politikası” derslerine girmekte, bilgi ve deneyimlerini öğrencilerle paylaşmaktadır.

• Önemli birçok kurum ve kuruluşun davetlisi olarak iş hayatı ve ekonomi üzerine çok sayıda panele katılmış ve konferanslar vermiştir.*

• 2005 yılı Şubat ayında dünyaca ünlü danışmanlık şirketi Ernst & Young ve Milliyet Business tarafından düzenlenen ve halen dünyanın en kapsamlı ve prestijli ödülü olarak gösterilen “World Entrepreneur of the Year – Dünyada Yılın Girişimcisi” yarışmasının Türkiye ayağında büyük bir başarı göstererek adını, her biri kendi alanlarında birinci kabul edilen 5 finalistin arasına yazdırmıştır. Ödülünü Çırağan Sarayı’nda yapılan görkemli ödül töreninde, Bülent Eczacıbaşı’nın elinden almıştır.

• 2006 yılında ÇASİAD Tarafından ‘Yılın İşadamı’ seçildi.

• OSBÜK – Organize Sanayi Bölgeleri Yüksek İstişare Konsey Üyeliği yürütmektedir.

• Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) Mobilya ve Ağaç İşleri Sanayi 9. Kalkınma Planı Komisyonuna, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni (TOBB) temsilen katılmış ve 01 Şubat 2006 tarihinde Ankara’da yapılan ilk toplantıda Mobilya Komitesi başkanlığına seçilerek, planın oluşumunda aktif rol oynamıştır.

• Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Eğitime %100 Destek’ kampanyasına Doğtaş’ın da katılımını sağlamış, bu kapsamda 21 Mart 2006 tarihinde İstanbul Grand Cevahir Otel’de düzenlenen törende, Milli Eğitim Bakanı Doç.Dr. Hüseyin Çelik ile protokole imza koymuştur. Protokol gereğince Doğtaş Mobilya, satışlarının %1’ini okullara bağışlamıştır.

• Başkan Ömer Sabancı tarafından davet edildiği TÜSİAD’a (Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği) üye oldu.

• 28 Temmuz 2006 tarihinde yapılan seçimlerin ardından TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Mobilya Sektör Kurulu Başkanlığına seçildi.

• Biga’da, babası (Hacı Ali DOĞAN) adına, 500.000 m²’lik bir alana Hacı Ali DOĞAN Hatıra Ormanı oluşturdu.

• 2008 yılında Milli Prodüktivite Merkezi tarafından, Yılın En Verimli İşadamı seçildi.

• 2011 yılında ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu 1. Girişimcilik Ödülleri’nde “Yılın Girişimcisi” ödülüne layık görülmüştür.

 

 

16 Nisan 2014 / Çarşamba / 19.00

Bahariye Mevlevihanesi

*Akşam Yemeği

*Vakıf Başkanı Sayın Mehmet KOÇ'un Konuşması

*Sayın Davut Doğan'ın konuşması

*Soru-Cevap

*Kapanış

 

 

Not:Lütfen Katılım teyidi bildiriniz.

LCV:0 212418 60 18 Murat Karabulut

Form doldurarak başvurmak için lütfen tıklayınız.

GİRİŞİMCİ İŞADAMLARI VAKFI