page-cover

GİV Girişimci Buluşmaları Konuğumuz Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal EKŞİ oldu.

Girişimcilik Buluşmaları 27.04.2020

21 Kasım 2019 Perşembe akşamı vakfımızın Eyüp Bahariye Mevlevihanesi'ndeki merkezinde gerçekleşen GİV Girişimci Buluşmaları etkinliğimizde Sayın Bilal EKŞİ “Türk Hava Yolları’nın 2003 yılından bu yana gerçekleştirdiği yüksek başarının arka planındaki sebepleri anlatırken ülkemiz hava yolu taşımacılığında gelinen noktalar hakkında çarpıcı örnekler ve bilgiler verdi.

Kasım ayı GİV Girişimci Buluşmaları, Vakıf Başkanımız Sayın Mehmet KOÇ’un açılış konuşmasıyla başladı. Mehmet KOÇ tüm misafirlere programa katılım ve ilgilerinden dolayı teşekkür ederek başladığı konuşmasında 2010 yılından beri büyük her ay düzenli olarak Girişimci Buluşmaları programını gerçekleştirdiklerini  ifade eden KOÇ, katılımcı konuklara GİV'in misyon, vizyon ve faaliyetlerini anlattı. GİV Akademi çalışmaları ile 2016 yılından beri üç binden fazla girişimciye eğitim ve sertifika verdiklerini, GİV ekosisteminin imkânlarından faydalandırmaya gayret ettiklerini söyledi. Üniversiteler başta olmak üzere bütün eğitim kurumlarında eğitim gören gençlerin, ülke olarak elimizde büyük bir girişimcilik potansiyeli olduğunu, bu potansiyelin değerlendirilmesi halinde çok güzel işler, projeler ortaya konulabileceğini söyledi. Vakıf başkanımız Sayın Mehmet KOÇ “Bizim en kıymetli, olmazsa olmazımız olan enerji, girişimcinin içindeki enerjidir, başarısızlıktan korkan bir girişimci başarılı olamaz, girişimci doğulmaz girişimci olunur” dedi. Ülkemizin sahip olduğu önemli insan ve enerji kaynaklarını değerlendirebilmenin önemine vurgu yapan Sayın Mehmet KOÇ, konuşmasının sonunda, teşriflerinden dolayı THY Genel Müdürü Sayın Bilal Ekşi’ye teşekkürlerini ifade etti.

 

GENDEKS ÖNEMLİ BİR BOŞLUĞU DOLDURACAK!

Girişimci İş Adamları Vakfımızın İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Desteğiyle hazırlamış olduğu GENDEKS (Girişimcilik Endeksi) hakkında bir sunum gerçekleştiren GİV Genel Sekreteri ve GENDEKS Proje Koordinatörü Aziz BATTAL Bey ise GENDEKS Projesi hakkında detaylı bilgiler verdi.

BATTAL, "Ölçerek Geliştir! Ölçerek Yönet! Ölçerek Üret! sloganıyla çıktığımız yolda firmalarının içinde bulunduğu küresel rekabet piyasasındaki konumunun farkındalığını göstermek istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki rekabetin gücü girişimciliğin kalitesinden doğar. Küresel rekabette ve iktisadi karın elde edilmesinde en önemli unsur inovasyon ve kaynakların etkin kullanımını sağlayan süreçlerin geliştirilmesidir." dedi.

BATTAL, GENDEKS Projesi'nin sektörel bazda ve mukayeseli olarak yapılan ölçüm ve analiz yöntemleriyle oluşturulan tarihsel data setiyle Türkiye’de önemli bir boşluğu doldurmayı ve ayrıca şirketlerdeki girişimcilik dinamiklerini harekete geçirecek vizyonu destekleyerek sürdürülebilir büyümeyi hedeflediğini dile getirdi.

GENDEKS’in firmaların iç organizasyonlarında girişimciliğe ne kadar yer verdiklerini ve oluşturdukları katma değeri ölçebilen, girişimciliğe yol gösteren bir endeks olduğunu da sözlerine ekleyen BATTAL, GENDEKS’in yapacağı analiz ve üreteceği anlamlı verilerle çevreye ve topluma da faydalı olduğunu kaydetti.

 

THY DÜNYADA BİLİNEN 2. MARKADIR

Aziz BATTAL Bey’in GENDEKS Projesi hakkında yapmış olduğu sunum sonrası kürsüye gelen Bilal Ekşi; "THY'nin özellikle 2003 yılından bu yana gösterdiği yükselişe dikkati çekerken, 2006 yılındaki borsaya açılma yoluyla özelleştirmeye gitmesinin de THY'nin başarısını artırdığını dile getirdi.

Dünyanın en çok ülkesine uçan hava yolu şirketi THY'nin şu anda 126 ülkeye, 316 şehre ve 319 havalimanına uçtuğunu anımsatan Ekşi, bilinirlik araştırmalarında dünyada en çok bilinen birinci hava yolu şirketinin Emirates, ikincisinin ise THY olduğunu vurguladı.

THY'nin filo bilgisini paylaşan Ekşi, "2003'te 65 uçağımız varken şimdi 347 uçağımız var. Bu 2003'ten sonra 5 kat büyüme anlamına geliyor. Önümüzde de 201 uçak siparişimiz var. 2023 geldiğinde bizim uçak sayımızın 450'nin üzerine çıkacağını düşünüyoruz. Filodan çıkacaklar da var, net olarak elimizde 450 uçak kalacak." diye konuştu.

"2003'ten beri sadece 2016'da zarar ettik"

Bilal Ekşi, THY'nin mali hedeflerine de değinerek, bu yılı karla kapatacaklarını söyledi. Ekşi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz 2018'de 1 milyar 191 milyon dolar kar ettik (esas faaliyet karı). 2017'de 1 milyar 22 milyon dolar kar ettik. Zaman zaman medyada 'THY zarar ediyor.' şeklinde yazılıp çiziliyor. Sosyal medya bir bilgi kaynağı değildir. Bilgileri sosyal medyadan öğrenme gibi bir akım oluşmaya başladı. Bütün hava yolları ocak, şubat ve mart aylarında zarar eder. Dolayısıyla siz bu ayları baz alıp da THY'yi karalamak isterseniz bilmeyenler açısından karalayabilirsiniz. Biz bu yıl da kar edeceğiz. Borsaya açık olduğumuz için beklediğimiz rakamı şu anda söyleyemem ama birçok kimsenin imreneceği kadar yine kar edeceğiz."

THY'nin, 2003'ten itibaren 1 yıl haricinde sürekli kar eden bir hava yolu şirketi olduğunu anlatan Ekşi, "Sadece 2016'da zarar ettik. O yıl da Türkiye çok zorlu bir dönemden geçti. Sokaklarda bombaların patladığı, havalimanına canlı bomba saldırısının yapıldığı, darbe girişimin olduğu bir yıldı. Diğer yılların hepsinde esas faaliyet karı var. Küçük veya büyük inşallah bu yıl da yine pozitif de olacak." ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin İstanbul Havalimanı'na tartışmasız ihtiyacı vardı"

İstanbul Havalimanı'na ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Bilal Ekşi, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin İstanbul Havalimanı'na tartışmasız ihtiyacı vardı. Çünkü Atatürk Havalimanı 1,5 pistiyle artık kapasiteyi son 5 yıldır kaldıramaz durumdaydı. THY yeteri kadar büyüyemiyordu. Türk sivil havacılığı yeteri kadar büyüyemiyordu ve kapasite yetersizliğinden dolayı kuyruklanma oluyordu. Bu havada tur atma şeklinde oluyordu. Çünkü uçak geliyordu, inişte yeteri kadar kapasite olmadığı için aynen köprüdeki trafik kuyruğu gibi havada da kuyruklar oluyordu. Bu son 5 sene böyleydi durum. Dolayısıyla eğer sivil havacılığı büyütecekseniz, THY'yi büyütecekseniz muhakkak yeni bir havalimanı yapılması gerekliydi. İstanbul'a da bir havalimanı yapacaksanız şu anda yapıldığı yerden başka bu büyüklükte bir yer de yoktu."

"Pilotlar 20 bin lirayla işe başlıyor"

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Türkiye ve dünyada büyük bir pilot açığı olduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sadece Türkiye'de değil dünyada da büyük bir pilot açığı var. Biz her sene 700-800 civarında pilot almak zorundayız. Bunun 200'ünü kendi okulumuzda yetiştiriyoruz. 200-300'ünü Türkiye'deki diğer uçuş okullarında yetiştiriyoruz. 200'e yakın da yabancı pilot alıyoruz. Şu anda pilot olarak işe başladığınızda 20-25 bin lirayla başlıyorsunuz, sonra en kıdemli olduğunuzda 100 bin liraya kadar çıkıyor. İkincisi uçak teknisyenliği alanında ihtiyaç var. Şu an özellikle Orta Doğu ülkelerinden gelip Türkiye’deki iyi teknisyenleri kendi ülkelerine alıyorlar. Orada da çocuklar 3-5 bin avro arasında maaşlar alabiliyorlar."

Katılımcılardan gelen sorulara cevap veren Bilal EKŞİ herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. Girişimci İş Adamları Vakfı’mızın plaket takdimi ve hatıra fotoğraf çekimi sonrasında program sona erdi.