page-cover

GİV Girişimci Buluşmaları Konuğumuz Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan Oldu

Girişimcilik Buluşmaları 27.04.2020

25 Aralık 2018 Salı günü 19.30'da Vakfımızın Eyüp Bahariye Mevlevihanesi'ndeki merkezinde gerçekleşen Girişimci Buluşmaları etkinliğimizde Sayın Prof. Dr. Ersan Aslan “Geleceğin Üniversitesi ve Girişimcilik” başlıklı konuşmasında üniversitelerimizdeki mevcut eğitimin; öğrencilerin ileriye dönük büyük hedeflere ulaşmasında yetersiz kaldığını çarpıcı örneklerle anlattı.

Aralık ayı GİV Girişimci Buluşmaları, Vakıf Başkanımız Sayın Mehmet KOÇ’un açılış konuşmasıyla başladı. Mehmet KOÇ açılış konuşmasına, tüm katılımcılara ilgilerinden dolayı teşekkür ederek başladı. 2010 yılından beri büyük her ay düzenli olarak Girişimci Buluşmaları programını gerçekleştirdiklerini  ifade eden KOÇ, katılımcı konuklara GİV'in misyon, vizyon ve faaliyetlerini anlattı. GİV Akademi çalışmaları ile 2016 yılından beri 2000’den fazla girişimciye eğitim ve sertifika verdiklerini, GİV ekosisteminin imkânlarından faydalandırmaya gayret ettiklerini söyledi. Üniversiteler başta olmak üzere bütün eğitim kurumlarında eğitim gören gençlerin, ülke olarak elimizde büyük bir girişimcilik potansiyeli olduğunu, bu potansiyelin değerlendirilmesi halinde çok güzel işler, projeler ortaya konulabileceğini söyledi. Vakıf başkanımız Sayın Mehmet Koç “Bizim en kıymetli, olmazsa olmazımız olan enerji, girişimcinin içindeki enerjidir, başarısızlıktan korkan bir girişimci başarılı olamaz, girişimci doğulmaz girişimci olunur” dedi. Ülkemizin sahip olduğu önemli insan ve enerji kaynaklarını değerlendirebilmenin önemine vurgu yapan Sayın Mehmet Koç, konuşmasının sonunda, teşriflerinden dolayı Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan’a teşekkürlerini ifade etti.

ARTIK ESKİ YÖNTEMLERLE DEVAM EDEMEYİZ

Programın açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Prof. Dr. Ersan Aslan; "Geleceğin Üniversitesi ve Girişimcilik" konulu konuşmasına başladı.  

“Aykırı bir üniversite rektörüyüm, meslekte 35. Yılımı yaşıyorum, bu süre zarfında projesi olan girişimci üniversite öğrencilerinin önünü açmak için çabaladım” diyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Ersan Aslan, “Geleceğe karşı hazırlıklı mıyız?” sorusuna karşı kendi verdiği örneklerle cevap verdi. Üniversite öğrencilerin ön lisans, lisans eğitimi aldıklarını bu eğitim sonunda sahip oldukları diplomanın yeterli olmadığını sözlerine ekledi. TDK (Türk Dil Kurumu) sözlüğünde yer alan “üniversite” ve “girişimci” kavramlarının açıklamalarındaki eksikliği anlatan Aslan; (ülkemizde) bugün 24.500 Profesör, 14.500 Doçent, 37.500 Dr. Öğretim Görevlisi ve 46.000 Araştırma Görevlisi olduğunu vurgulayarak bu sayıdaki öğretim elemanlarının öğretme, araştırma, proje yapma, uygulama bilgisine sahip olma ve geleceğe hazır olma konularında yeterli olup olmadıkları hususuna dikkat çekti.

ELEKTRİKLİ VE HİBRİT ARAÇ BAKIMCILARI, UÇAN ARABA TAMİRCİLERİ, TEKNİK TEKSTİL TEZGÂHI TASARIMCILARI VE ELEKTRONİK AT BİNİCİLERİ YETİŞTİRMELİYİZ.

 Müsteşarlık yaptığı dönemlerde 20’den fazla üniversite ziyaretinde bulunduğunu, bu ziyaretler esnasında karşılaştığı manzara ve eğitim tablosunu anlatan Prof. Dr. Ersan Aslan, “Herkes üç ‘P’ konusuna odaklanıyor gerisini önemli görmüyor, nedir o üç P? Puan, Prestij ve Para…” Ön lisans mezunu öğrenci sayısının, lisans mezunu öğrenci sayısının yarısına tekabül ettiğini bildiren Aslan; Üniversite mezunu gençliğin girişimcilik, teori, proje bazlı, uygulamalı, sektörel ilişki ve uluslararası ilişki konularıyla bağlantılı ve uyumlu olarak kendisini geliştirmesi gerektiğini örneklerle izah etti. Konuşmasının sonunda ülkemizde eğitim ve öğretim konusunda acil olarak yapılması gerekenleri “Sonuç” başlığı altında şöyle açıkladı.

Girişimci üniversite modelini hayata geçirmek,

Öğrencilerin ülkenin planlarından haberdar olmasını sağlamak,

Üniversitedeki girişimcilik derslerini zorunlu hale getirmek fakat sektördeki girişimcilerin veya yatırımcıların ders vermesini sağlamak,

Girişimcilik ders saatini artırmak, fakat normal ders ortamı dışında yapmak,

Öğrencilerin ulus-uluslararası girişimciler ile bir araya gelebilmesini sağlamak,

Desteklerden azami faydalanma imkânlarını sağlamak,

(Öğrencilerin) uluslararası etkinliklerde görev almasını sağlamak.

Katılımcılardan gelen sorulara cevap veren Prof. Dr. Ersan Aslan herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. Girişimci İş Adamları Vakfı’nın plaket takdimi ve hatıra fotoğraf çekimi sonrasında program sona erdi.

GİV olarak tüm çalışmalarımızda yer almak veya çalışmalarımızdan azami derecede faydalanmak için Vakfımıza Üye Olabilirsiniz. Düzenlediğimiz tüm etkinlik ve eğitimleri, çalışmalarımızı aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz;

Facebook Sayfamız: www.facebook.com/givorgtr

Twitter Hesabımız: www.twitter.com/givorgtr

Linkedin Profilimiz: http://tr.linkedin.com/in/givorgtr

Youtube Kanalımız: www.youtube.com/user/givorgtr

Saygılarımızla,

Girişimci İş Adamları Vakfı