page-cover

GİV Girişimci Buluşmaları Konuğumuz Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum oldu.

Girişimcilik Buluşmaları 29.05.2023

“İş insanlarıyla beraber ekonomimizi büyütmeyi sürdüreceğiz”

Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri için stratejik öneme sahip olan girişimciliğin Türkiye'de yaygınlaştırılması ve yaşamın içine aşılanması için çalışan Girişimci İşadamları Vakfı’mızın (GİV)  Girişimci Buluşmaları, 25 Mayıs 2023 Perşembe günü Bahariye Mevlevihânesi’ndeki vakıf merkezimizde düzenlendi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, programda GİV mütevelli ve icra üyeleri, GİV şubeleri, akademisyenler, iş adamları, girişimciler ve gençlerle bir araya geldi.

“GİV olarak istikrardan yanayız”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren GİV Genel Başkanımız Mehmet Koç, “Ülkemiz güzel bir seçim atmosferi yaşadı. İkinci turda sonuçlar netleşecek. Yüzde 55-60 gibi yüksek bir oranla inşallah Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan görevine devam edecek. İş insanı demek para demek. Para demek istikrar demek. Bizim burada beraber çalıştığımız ekiplerin büyük çoğunluğu oyunu istikrardan yana kullandı. Çünkü istikrar elde etmek kolay değil. Rusya’dan Çin’e Afrika’dan Avrupa’ya herkes istikrarın peşinde. Batı medyası seçimden önce çok farklı konuşuyordu. Şimdi ‘nasıl oldu da Sayın Erdoğan bu kadar başarılı’ diyor. Bunun sırrı Murat Kurum gibi değerli bakanlarımızın destek vermesinden geliyor. 6 Şubat’ta hepimizi derinden üzen bir deprem yaşandı. Deprem bölgesinde Bakanımız bu başarılı çalışmaları yapmasaydı, devletimiz 45 günde ev yapıp teslim etmeseydi o zaman bu sonuçları göremeyebilirdik. Türkiye’ye dışarıdan bakın. Türkiye imkanlarıyla, altyapısıyla, son 20 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde kaydettiği gelişmeyle dünyada çok önemli bir yere geldi. Afrika’dan bakınca üç ülke görünüyor; Çin, ABD ve Türkiye. Daha fazla insanı girişimci haline getirebilirsek, kendi işini kuran hale getirebilirsek cari açığın, işsizliğin, göçün ve daha pek çok problemin vakıf olarak çözülebileceğine inanıyoruz” dedi.

“Türkiye'mizi afetlere karşı dirençli hale getireceğiz”

Attıkları adımlar ve girişimci ruhlarıyla ülkemizin her zaman yanında olan girişimci iş insanlarına teşekkür eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla, iş insanlarıyla beraber ekonomiyi büyütmeyi sürdüreceklerini söyledi.

Bakan Kurum, “21 yılda şehirlerimize altyapıdan üstyapıya, sanayiden tarıma, çevreden şehirciliğe kadar milyarlarca liralık yatırım yaptık. Biz coğrafyamızın imkanlarını da zorluklarını da biliyoruz. Bu yüzden kentsel dönüşümle şehirlerimizi afetlere karşı dirençli hale getiriyor, istikbale taşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2012 yılında başlattıkları "Türkiye'nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm" çalışması kapsamında bugüne kadar 3 milyon 300 bin konutumuzu yeniledik. İstanbul'da 90 bin olmak üzere Türkiye genelinde 250 bin konutumun dönüşümü ise sürüyor. Tüm konutlarımızı sağlam, iklim dostu ve sıfır atığa uyumlu şekilde inşa ediyoruz. 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli yaşadığımız asrın felaketinde zarar gören 11 şehrimizde ise; Cumhurbaşkanımızın liderliğinde toplamda 185 bin konut, dükkân ve sanayi alanımızın inşa süreçlerine devam ediyoruz. İnşallah bir yıl içerisinde 319 bin, toplamda da 650 bin konutumuzu depremzede kardeşlerimize teslim edeceğiz. İstanbul'umuzu, şehirlerimizi, Türkiye'mizi afetlere karşı dirençli hale getireceğiz. Bugün İstanbul'un nüfusu, Türkiye nüfusunun 5'te 1'ini oluşturuyor. Vergi gelirlerinin %48'i İstanbul'da toplanıyor. Türkiye'nin dış ticaretinin %49'u İstanbul'dan gerçekleşiyor. İnşallah İstanbul'umuzu İstanbul Finans Merkezimizle finansın merkezi haline getireceğiz” dedi.

“Enflasyonu tek haneye düşüreceğiz”

21 yıldır Türkiye’ye ve dünyaya güven ve istikrar verdiklerini vurgulayan Bakan Kurum, “Enflasyonu yeniden tek haneli rakamlara düşürerek, ülkemizi bu sorundan mutlaka kurtaracağız. Memurundan emeklisine ve işçisine kadar çalışanlarımızın ücretlerini daima enflasyonun üzerinde artırarak, refah düzeylerini yükselteceğiz. Turizmde 90 milyon turist ve 100 milyar dolar turizm geliri hedefiyle, yatırımı ve tanıtımı hızlandıracağız. Ülkemizin halen 300 bin civarında olan uluslararası öğrenci sayısını, 1 milyonun üzerine çıkartarak, bu alanda küresel payı yüzde 10'a çıkartacağız. Bilişim ihracatında 15 milyar dolara ulaşarak, ülkemizi bu alanda küresel bir merkez haline dönüştüreceğiz. Ülkemizi 1 trilyon dolar dış ticaret hacmine ulaştırmaya yönelik hedefimize ulaşana kadar yatırıma, üretime, ihracata yükleneceğiz. Önümüzdeki dönemde yıllık 5,5 büyüme oranıyla, milli gelirimizi bu dönemde 1,5 trilyon dolara, ardından da asıl hedefimiz olan 2 trilyon dolara çıkartacağız. Kişi başına düşen milli gelirimizi 3 bin 600 dolardan 10 bin 600 dolara yükselttiğimiz gibi, önümüzdeki dönemde önce 16 bin dolara, ardından da daha yüksek seviyelere ulaştıracağız” diye konuştu.

“Halkımız ‘Türkiye Yüzyılı’nı başlatacak”

14 Mayıs seçimlerini açık ara önde tamamladıklarını belirten Bakan Kurum, “Aziz milletimiz, 27 milyonu aşkın oyla Meclis'te çoğunluğu bizlere, Cumhur İttifakı'mıza verirken, kıl payı bir oranla ikinci turu işaret etti. Tabii milletimizin kararı, milletimizin takdiri başımızın üstündedir. Biz her zaman hazırız, teşkilatlarımız hazır, Sayın Cumhurbaşkanımız hazır. İnşallah 28 Mayıs'ta da milletimiz kazanacak, geleceğe umutla bakan gençlerimiz kazanacak, güçlü Türkiye'yi hayal eden annelerimiz kazanacak, Türkiye kazanacak. Halkımız bu tercihi ile Türkiye Yüzyılı'nı başlatacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından GİV Genel Başkanımız Mehmet Koç, günün anısına Bakan Kurum'a hediye takdim etti. Program toplu hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.