page-cover

GİV Girişimci Buluşmaları Konuğu Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci oldu

Girişimcilik Buluşmaları 28.01.2022

 

GİV Girişimci Buluşmaları Konuğu Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci oldu.

Girişimci İşadamları Vakfı (GİV) gerçekleştirmiş olduğu “Girişimci Buluşmaları” programında  Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci’yi ağırladı.

Girişimci İşadamları Vakfı’nın Eyüpsultan Bahariye Mevlevihanesi'ndeki vakıf merkezinde gerçekleştirilen GİV Girişimci Buluşmaları, GİV Başkanı Sayın Mehmet KOÇ’un selamlama konuşmasıyla başladı. Mehmet KOÇ, başta Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci olmak üzere tüm misafirlere programa katılım ve ilgilerinden dolayı teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Uzun pandemi sürecinde Türkiye ve dünyanın büyük bir kısmı büyük zorluklar yaşadı. Özellikle sağlık sistemimizde büyük emekleri, Hes, e-Nabız ve daha birçok uygulamanın mucidi ve yapımcısı olan Sayın Bakan Yardımcımız Dr. Şuayip Birinci konuşmacı olarak bugün aramızda. Bu akşam sadece bürokrat ve siyasi yönüyle değil aynı zamanda kamu girişimcisi yönüyle de bir siyasi büyüğümüzü dinleyeceğiz. Hepimiz merak ediyoruz bu pandemi ne zaman bitecek ve nasıl bir sonuçla bitecek? Bugün Türkiye; yolları, köprüleri, havalimanları ve alt yapısını tamamladı. Sağlık ve savunma sanayi başta olmak üzere dünyanın gelişmiş birçok ülkesinin önüne geçtik” diyen Sayın Koç, dünyadaki kutuplaşmanın son 20 senedeki değişimine dikkat çekerek Türkiye’nin başta Afrika olmak üzere birçok coğrafyada söz sahibi konumuna geldiğine dikkat çekti. Yakın zamanda yaşadığımız dövizdeki dalgalanmanın ekonomiye etkilerini, Akdeniz ve Karadeniz’deki çalışmaların meydana getirdiği olumlu beklentilere de değindi. Girişimci İşadamları Vakfı’nın ülkemiz girişimcilik ekosistemine sunduğu katkıları ve vakıf faaliyetlerini örnekler üzerinden anlattıktan sonra teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

 

SAĞLIKTA İNSAN GÜCÜ 737 BİNDEN 1 MİLYON 241’E ÇIKTI

Mehmet Koç’un selamlama konuşmaları sonrasında kürsüye gelen Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, "Dünyanın beş veya altıda birinin bakıma muhtaç hale gelecek olması, gelecekte bizi farklı şeylerin beklediğini gösteriyor. O sebeple ona dair çözümlerin ön plana çıktığı bir dünya var'' Birinci, yapmış olduğu "Sağlığın Geleceğini Yönetmek" başlıklı sunumunda, dünya genelinde etkisini sürdüren Kovid-19 salgını öncesi ve sonrası dönemde sağlık sektöründe gelinen noktalarla ilgili bilgi verdi.

Ülkede son 15-20 yılda sağlıkta büyük gelişim ve dönüşüm gerçekleştiğini vurgulayan Birinci, "2002 yılında 107 bin yatağımız vardı. Asker koğuşundan tek farkı ranzalı yatakların olmayışıydı. 14 yılda tam 100 bin yatak yapıldı. Hastanelerimizin yaş ortalaması 49,5'ti, bugün 13'ün altındadır." diye konuştu.

Birinci, hastanelerde reelde yatak sayısını yüzde 48, yoğun bakım yatak sayısını da 21 kat artırdıklarını söyledi. Kovid-19 sırasında 6 aylık dönemde 13 binin üzerinde yatak açtıklarını ifade eden Birinci, sağlıkta dönüşümde çok fazla dinamizm olduğunu ve 15 yılda yapılanların yanı sıra salgında ilk 6 ayda gerçekleştirilen çalışmaların inanılmaz düzeye ulaştığını kaydetti.

Tek bir annenin bile hayatını kaybetmesini istemediklerini belirten Birinci, şu anda Türkiye'nin anne ölüm oranını en hızlı düşüren ülkelerden biri olduğunu dile getirdi.

"Dünyadaki tüm ölümlerin yüzde 71'i kronik hastalıklardan"

Birinci, gelecekte dünyada 1 milyar insanın 65 yaş üstünde olacağını ve kronik sorunlarla karşı karşıya kalacağını belirterek, şöyle devam etti:

2050 yılında 6 kişiden biri, 65 yaş üstü nüfusa dâhil olacak. Kentsel nüfus oranı bugün yüzde 55 ama 2050 yılında insanların yüzde 70'i kentlerde yaşayacak. Pandemi ya da benzeri sorunlar devam ederse bu beklenti değişebilir. Artık kentten daha çok mümkünse köylerde yaşamak gibi bir beklenti, bizim toplumumuzda da ciddi olarak karşılık bulmaya başladı."

Türkiye'nin, salgında dünya ülkeleriyle yarışır şekilde hizmet verdiğini anlatan Birinci, Türkiye'nin 160'tan fazla ülkeye yardım götürdüğünü ve tıbbi malzeme gönderdiğini vurguladı. Birinci, Türkiye'nin sağlık turizmi sıralamasında 46’ncı olduğuna işaret ederek, Almanya, Hollanda, Fransa, Avusturya, Türk Cumhuriyetleri ve Orta Doğu ülkelerinin sağlık turizmi için Türkiye'yi tercih ettiğini aktardı.

Yeni nesil sağlık teknolojilerine değinen Birinci, görüntülü işleme araçları ve yüksek teknolojili araçlarla hastalıkların erken evrede tespit edilebildiğini kaydetti.

Birinci, gelecekte hastanelere daha çok talep olacağını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hastaneler daha çok karmaşık vakalara odaklanacak çünkü koruyucu sağlık hizmetleri güçlenecek. Bireyin kendi sağlığıyla ilgili bilinç düzeyi yukarı çekileceği için çok problemli hastalıklar hastanelerde tedavi edilmeye çalışılacak. Sağlık hizmetinin tekrar tanımlanmasına ihtiyaç duyacağız. Dünya benzer şeyleri konuşmaya başladı. Pandemi sırasında Avrupa Birliği ve gelişmiş ülkeler kendi sistemlerini restore etme çalışmaları yürütüyor. Türkiye için iyi bir fırsat olacağını düşünüyorum. Hastaneler daha çok bölgesel acil merkezler gibi çalışmaya başlayacak. Çünkü ambulans erişim süreleri en önemli şey. Siz çok iyi hastaneler yapabilirisiniz ama ambulans erişim sürelerinde iyi olmanız ve yetmeniz lazım."

 

Katılımcılardan gelen sorulara cevap veren Birinci, herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. Girişimci İşadamları Vakfı Başkanı Mehmet Koç’un plaket ve Girişimci İşadamları Vakfı üyelerine rozet takdimi sonrasında hatıra fotoğraf çekimiyle program sona erdi.