page-cover

GİV Girişimci Buluşmaları Aralık 2018 Konuğu Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir Oldu

Girişimcilik Buluşmaları 27.04.2020

GİV Girişimci Buluşmaları Prof. Dr. İsmail Demir

      5 Aralık 2018 Çarşamba günü 19.30'da Vakfın Eyüp Bahariye Mevlevihanesi'ndeki merkezinde gerçekleşen Girişimci Buluşmaları etkinliğinde, Savunma Sanayii Başkanı sayın Prof. Dr. İsmail Demir  yaptığı konuşmasında "Savunma Sanayii ve Girişimcilik" konusunu işledi ve deneyimleri ile kurum vizyonunu katılımcılarla paylaştı.

      Aralık ayı GİV Girişimci Buluşmaları programının açılış konuşmasını Girişimci İş Adamları Vakfı Başkanı sayın Mehmet KOÇ yaptı. Mehmet KOÇ açılış konuşmasına, tüm katılımcılara ilgilerinden dolayı teşekkür ederek başladı. 2010 yılından beri büyük bir titizlikle düzenlenen Girişimci Buluşmaları'nı GİV olarak 60. kez düzenlediklerini ifade eden KOÇ, katılımcı konuklara GİV'in misyon, vizyon ve faaliyetlerini anlattı. GİV Akademi çalışmaları ile 2016 yılından beri 1000’den fazla girişimciye eğitim ve sertifika verdiklerini, GİV Ekosisteminin imkanlarından faydalandırmaya gayret ettiklerini söyledi. Savunma Sanayii’nin ülkeler için ne kadar önemli olduğuna değinen KOÇ, savunma sanayiindeki son 15 yıllık atılım süreci sayesinde bugünün dünyasında her yönüyle dik durabilen bir toplumun ve devlet yönetiminin mümkün olduğunu söyledi.

      Ülke olarak savunma sanayiinde bir eşiği geçmenin virajında olduğumuz belirten KOÇ, bu virajı kazasız geçtikten sonra önümüzün açık olduğunu ve hedeflerine daha kolay ilerleyen bir ülke haline geleceğimizin altını çizdi. Ülkemizde teknoloji alanında çok değerli girişimlerin ve girişimci beyinlerin olduğunu ifade eden KOÇ, özellikle savunma sanayii alanında bu girişimlerin değerlendirilmesi gerektiğini ve bu değerli girişimlerin savunma sanayii’mize kazandırılması noktasında GİV olarak aktif rol almak istediklerini ifade etti. GİV Başkanı Mehmet KOÇ, konuşmasının sonunda yoğun programına rağmen daveti geri çevirmeyen ve teşrif eden Savunma Sanayii Başkanı sayın Prof. Dr. İsmail Demir beye teşekkür etti.

 

 

 

 

         Programın açılış konuşmasının ardından Savunma Sanayii Başkanı sayın Prof. Dr. İsmail Demir sahnedeki yerini alarak "Savunma Sanayii ve Girişimcilik" konulu konuşmasına başladı. 

          Ülkelerin ve milletlerin hem teknolojik hem ekonomik hem de sosyolojik açıdan gelişmelerine ön ayak olan en önemli alanlardan birisinin Savunma Sanayii olduğunu tarihsel örnekleri ile anlatan Prof. Dr. İsmail Demir, bu sanayii yerli ve milli bir kimliğe büründürebilen toplumların her alanda başarıyı daha kolay yakaladığını, işte bu yüzden Türkiye’nin son 15 yılda durmaksızın bir tempo ile bu alanda çalışmalar ve üretimler yaptığını ifade etti. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en yakın tarihteki başarısı olan Afrin Harekatı’nın bu yönüyle ele alan Demir, Türkiye’nin bu sayede bir irade ortaya koyduğunda şunu vermeyiz, buna ambargo koyarız diyen ülkelere artık “Hadi Oradan!” diyebildiğini vurguladı.

 

           Gelişmiş bir Savuma Sanayii’nin, ülkemizdeki diğer tüm sanayi dallarının ve sektörlerin de gelişmesiyle mümkün olabileceğini ifade eden Demir, bir özeleştiri yaparak Kurum olarak henüz istedikleri seviyede olmasalar da; amaçlarının diğer tüm sanayi alanlarının ve sektörlerin projelerde aktif olarak yer alabildiği, teknoloji girişimlerinin daha kolay dahil olabildikleri bir üretim modeline geçmek olduğunu ifade etti.

          Konuşmasının ardından katılımcılarımızın sorularını cevaplayan Sayın Demir, soru cevap kısmının ardından Vakıf Başkanımız Mehmet KOÇ'un kendisine taktim ettiği hediye plaketini kabul etti. Programın sonunda konuğumuz Sayın İsmail Demir ile birlikte GİV Mütevelli Heyetimiz ve katılımcılarımız anı fotoğrafları çektirdi.

          2018 Aralık GİV Girişimci Buluşmaları programımıza katılarak değer katan tüm girişimci üyelerimize ve dostlarımıza teşekkür ediyor, davetimizi kırmayıp teşrif eden sayın büyüğümüz Savunma Sanayii Başkanı sayın Prof. Dr. İsmail Demir beyefendiye yaptıkları değerli paylaşımlar için bir kez daha teşekkür ediyoruz.

         GİV olarak tüm çalışmalarımızda yer almak veya çalışmalarımızdan azami derecede faydalanmak için Vakfımıza Üye Olabilirsiniz. Düzenlediğimiz tüm etkinlik ve eğitimleri, çalışmalarımızı aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz;

Facebook Sayfamız: www.facebook.com/givorgtr

Twitter Hesabımız: www.twitter.com/givorgtr

Linkedin Profilimiz: http://tr.linkedin.com/in/givorgtr

Youtube Kanalımız: www.youtube.com/user/givorgtr

Saygılarımızla,

Girişimci İş Adamları Vakfı