page-cover

GİV Girişimci Buluşmaları 2019 Ocak Konuğu Ekonomi Yazarı Abdurrahman Yıldırım Oldu

Girişimcilik Buluşmaları 27.04.2020

24 Ocak 2019 Salı günü 19.30'da Vakfımızın Eyüp Bahariye Mevlevihanesi'ndeki merkezinde gerçekleşen Girişimci Buluşmaları 2019 Ocak ayı etkinliğimizde Haber Türk Ekonomi Yazarı Abdurrahman Yıldırım “Dünya ve Türkiye'de Ekonomik Görünüm - 2019” başlıklı konuşmasında ülkemizdeki ve dünyadaki ekomomik gelişmeleri ve bunları gelişmelerin geleceğimizi nasıl şekillendirebileceğini anlattı.

2019 Ocak ayı GİV Girişimci Buluşmaları, GİV Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Kadir Gurbetçi'nin açılış konuşmasıyla başladı. Kadir Gurbetçi açılış konuşmasına, tüm katılımcılara ilgilerinden dolayı teşekkür ederek başladı. 2010 yılından beri büyük her ay düzenli olarak Girişimci Buluşmaları programını gerçekleştirdiklerini ifade eden Gurbetçi, katılımcı konuklara GİV'in misyon, vizyon ve faaliyetlerini anlattı. 

Konuşmasında ülkemizde ekonomik gelişmelerin sıradan birer gündem olarak ele alındığını ifade eden Gurbetçi, "Ekonomiyi gündelik bir dedikodu yada vesvese gibi değilde, teknik detaylarıyla, sosyolojik yönleriyle nitelikli bir gündem olarak dilimize almamız gerekiyor." dedi. Ancak bu şekilde yapılan nitelikli ekonomi okumaları ile kaliteli bir toplumsal farkındalık yeteneğine sahip olabileceğimizin önemine vurgu yapan Kadir Gurbetçi, konuşmasının sonunda, teşriflerinden dolayı Ekonomi Yazarı Abdurrahman Yıldırım’a teşekkürlerini ifade etti.

Programın açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Haber Türk Ekonomi Yazarı Abdurrahman Yıldırım; "Dünya ve Türkiye'de Ekonomik Görünüm - 2019" konulu konuşmasına başladı. İşte Abdurrahman Yıldırım'ın konuşmasından sizler için derlediğimiz satır başları.

Ülkemizdeki ekonomi tarihine baktığımızda 8 li yıllar Türkiye için hep zor geçmiştir, hep bir kriz dönemi denk gelmiştir, 9 yıllar ise toparlama yılları olmuştur.

2019 yılı, hem ülkemizde önemli değişimlerin olacağı hemde Dünya'da Amerika kaynaklı önemli sistem değişimlerinin yılı olacak.

Ticaret Şavaşları ve getireceği sonuçlar gösteriyor ki; Amerika kendi kurduğu sistemden Çin gibi bir devin çıkmasından oldukça rahatsız ve bu yüzden global sistem büyük devenimlere gebe.

Sistem devenimlerinden doğan Küresel Kriz ler, gelişen piyasa ülkelerini siyasetten radikalleştiriyor ve bu durum ülkemizin aleyhine işliyor.

Bu aleyhe olan gelişmeleri karşılayabilmek adına, dışa açık bir ekonomi olmak zorundayız. Çünkü kaynakları kıt olan bir ülkeyiz ve doğal zenginliğimizin azlığı bizi ilişki odaklı, çevreye taşmak zorunda olan bir iş kültürüne sahibiz.

Bu bağlamda dışa açık şirketler için çok fazla potansiyel yakalayabilecekken, içe kapalı işletmeler kendi yağıyla kavrulacak ve hayatını ikame etmeye zorlanacak durumda kalacak.

Önümüzdeki dönemde Avrupa kaynaklı bir banka veya kredi ödememe yani borç krizi sebepli büyük bir Avrupa krizi bekliyorum. Amerika için ise yakın zamanda bir ekonomik kriz görünmüyor. Çin'de özel sektörün borç stoğu çok fazla ve inşaat balonu söz konusu, artık istediği gibi ihracat yapamıyor. Dolayısıyla Çin iç pazara doğru bir değişim arayışında. Eğer bu değişimi başarıyla yapamazlarsa Çin kaynaklı bir global kriz çıkabilir.

Avrupa veya Çin'den gelebilecek bir krize yakalanmadan ülkemizi açığa çıkarmak durumundayız. Ülkemizdeki kısa vadeli sermaye stoğu 150 milyar dolar, geri kalan tüm stoğumuz globalden gelen yabancı sermaye. Bu yüzden global krize karşı hassassız.

Türkiye döviz kazanmaya mahkum. Çünkü üretim için ithalat yapabilmesi lazım. Bu sebeple ihracat odaklı bir ekonomiye geçmeliyiz. Kendimizi kavuracağımız yağımız çok kıt.

İnşaat sektörümüzü çok özgür bıraktık ve ortaya bir konut stoğu çıktı, bu stoğu eritmek için sektörü kontrol altına almak zorundayız. Turizm'de iyiyiz ama inşaat sektöründe 5 yıla daha ihtiyaç var.

Dünya ve Türkiye pencerecesinden anlattığım bu ekonomik gidişatla başa çıkabilmemiz için; öncelikle nitelikli teknik insan kaynağı yetiştirmemiz gerekiyor. Yetmiyor, çok çalışmamız verimli çalışmamız gerekiyor ve ihracat odaklı teknoloji odaklı, katma değer odaklı çalışmamız gerekiyor. Çok kısa sürede Dünya'da arzuladığımız yere gelmemiz mümkün değil, ancak topyekün ülke olarak bu adımları sabırla vazgeçmeden yani sürdürülebilir bir motivasyon ile yapabilirsek ekonomik havanın güneşli olmaması için bir neden yok.

Katılımcılardan gelen sorulara cevap veren Haber Türk Ekonomi Yazarı Abdurrahman Yıldırım herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. Girişimci İş Adamları Vakfı başkanı Mehmet KOÇ'un konuşmacı konuğa plaket takdimi ve hatıra fotoğraf çekimleri sonrasında program sona erdi.

 

GİV olarak tüm çalışmalarımızda yer almak veya çalışmalarımızdan azami derecede faydalanmak için Vakfımıza Üye Olabilirsiniz. Düzenlediğimiz tüm etkinlik ve eğitimleri, çalışmalarımızı aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz;

Linkedin: tr.linkedin.com/in/givorgtr

Twitter: twitter.com/givorgtr

Youtube: youtube.com/user/givorgtr

Facebook: facebook.com/givorgtr

Instagram: instagram.com/givorgtr/

Saygılarımızla,

Girişimci İş Adamları Vakfı