page-cover

“GİV GİRİŞİMCİ BULUŞMALARI” Konuğumuz Baharsun Tarım Genel Müdürü Fahrettin AKSAKAL Oldu.

Girişimcilik Buluşmaları 13.06.2020

 

Girişimci İşadamları Vakfı’mızın (GİV) gerçekleştirmiş olduğu “Girişimci Buluşmaları” programımızda yine çok değerli bir ismi, Baharsun Tarım Genel Müdürü Fahrettin AKSAKAL Bey’i ağırladık.

09 Haziran 2020 Salı günü 21.00'de pandemi sebebiyle vakfımızın sosyal medya hesapları ve You Tube kanalından canlı olarak yayınlanan programda konuşan Fahrettin Aksakal: “Salgın sonrası Türkiye'de ve Dünyada Tarım" başlıklı konuşmasında Yozgat'ta devam eden tarım ve hayvancılık faaliyetleri hakkında çarpıcı örnekler verdi. 

Vakıf Başkanımız Sayın Mehmet KOÇ’un açılış konuşmasıyla başlayan programda Fahrettin Aksakal; küçük parselleri birleştirerek 5000 dönümlük tek parça bahçe haline getirdikleri işletmede verimliliğin arttığını işgücü, enerji ve diğer maliyetlerin ciddi oranda azaldığını söyledi. Proje bünyesinde Yozgat’ta 350.000 meyve ağacı yetiştirildiğini, projenin gerçekleştirildiği köye diğer şehirlerden göçlerin arttığını, bu alanda yıllık ortalama 250 kişiye istihdam sağlanarak ülkeye önemli katkı sağlandığını belirtti. Ayrıca bu projede teknolojik imkânlardan azami derecede faydalanıldığını belirten Aksakal, doluya karşı dolu kalkanı, radyo frekans sulama sistemi, drone kullanımı gibi birçok teknolojik çalışmalardan da bahsetti. Sayın Fahrettin Aksakal tarım alanında girişim yapmak isteyen girişimcilere tek bir alanda değil çok yönlü katkı sunan ve “karma kültür” ismi verilen sistemi programı takip eden izleyicilere detaylarıyla anlattı. Bununla ilgili kendilerinin uygulamış olduğu yabancı ot ile mücadelede kaz yetiştiriciliği örneğini anlattı. Yabancı otlarla beslenen kazların yem maliyetlerinin olmadığını bu vesileyle yabancı otlarla mücadele giderlerinin de ortadan kalktığını istatistiki bilgilerle anlattı.

Salgın döneminde gıda güvenliğinin sık olarak gündeme geldiğini, ülke olarak tarım potansiyelimizin çok fazla olduğunu, doğru yönlendirme ile bu konuda nasıl harekete geçilebileceğini vurguladı.

Ülkemizde son yıllarda artan kentlileşmeye de dikkat çeken Aksakal; tarımdan elde edilen gelirin düşük olması ve medya etkisi ile tarımla ilgilenenlerin sosyal statülerinin düşük gösterilmesinin tarıma olan ilginin azalmasının sebepleri olarak belirtti.

Sayın Fahrettin Aksakal tarımla ilgilenen yeni girişimcilere destek olmaya hazır olduğunu açıklarken bu işi yapmak isteyenlerin sadece para kazanmayı hedeflemelerinin yanlış olacağını aynı zamanda tarımla ilgilenmek isteyenlerin toprağı ve doğayı sevmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Canlı yayını takip eden katılımcılardan gelen sorulara cevap veren Fahrettin Aksakal, öncelikle GİV Girişimci Buluşmaları programını düzenleyen Girişimci İşadamları Vakfımıza ve programı izleyen herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. GİV Girişimci Buluşmaları Fahrettin Aksakal Programımıza katılamayanlar aşağıdaki linklerinden programımızı tekrar izleyebilirler.

https://twitter.com/givorgtr/status/1269987743549067264

https://twitter.com/givorgtr

https://www.facebook.com/givorgtr/videos/550652808941212/

 

Girişimci İşadamları Vakfı olarak tüm çalışmalarımızda yer almak veya çalışmalarımızdan azami derecede faydalanmak için vakfımıza üye olabilirsiniz. Düzenlediğimiz tüm etkinlik ve eğitimleri, çalışmalarımızı aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz;

İrtibat: 0 212 4186018

Facebook Sayfamız: www.facebook.com/givorgtr 

Twitter Hesabımız: www.twitter.com/givorgtr 

Linkedin Profilimiz: http://tr.linkedin.com/in/givorgtr 

Youtube Kanalımız: www.youtube.com/user/givorgtr 

Saygılarımızla,

Girişimci İş Adamları Vakfı