page-cover

“GELECEĞİN TEKNOLOJİSİNDE TÜRKİYE DE OLACAK”

Girişimcilik Buluşmaları 27.04.2020

Girişimci İşadamları Vakfımız tarafından Bahariye Mevlevihanesi'nde gerçekleştirilen “GİV Yakın Plan Girişimci Buluşmaları”nda açış ve selamlama konuşmasını GİV İcra Heyeti Üyesi Kadir Gurbetçi yaptı. Gurbetçi konuşmasında “Çeşitli sebeplerle geciken fosil yakıtlı otomobil üretimini, elektrikli araçlarla telafi etme imkânı yakalayabiliriz. İyi bir algı ve ilgi var. Değerlendirmek lazım. Kamu otoritesinin gerekli desteği yanında, yüklenicilerin de zamanında üretim, özellikle dış pazar ve rekabetçi bir anlayışla hareket etmesi kaçınılmaz. Birkaç yıl içinde 30’dan fazla yeni elektrikli araç piyasada satış için yarışacak” dedi. Sonrasında kürsüye gelen İbrahim AYBAR; 2019 Yılında otomotiv satışları, otomotiv dünyasında yeni yaklaşımlar ve otomobil kullanımında son gelişmeler başlıkları altında hazırlamış olduğu sunumda otomotiv pazarında hem dünya hem ülkemiz ölçeğinde kaydedilen gelişmeleri istatistiki bilgilerle aktardı. Otomotiv Sektöründe “yerli” olmak yetmez, “milli” de olmak zorundayız diyen AYBAR, otomotiv sektöründe kendi aracımızı üretirken yerli olur fakat milli olamazsak dışa bağımlı hareket etmeye mecbur olacağımızı, milli olarak pazarda yerimizi alırsak dış pazar, yedek parça ve pil konusu dâhil her konuda kararı kendimizin verebileceğini söyledi.

 

 

Dünya otomotiv sektöründe ekonomi büyüklüğünü rakamlarla ifade eden AYBAR; toplamda 1.9 trilyon €, AR-GE ve üretim yatırımı 84.8 milyar €, kamuya ödenen vergi 433 milyar €, imalat sanayiinde %5’lik istihdam payı ve 8.4 milyon € otomotiv endüstrisi istihdamı ile katma değer bazında dünyanın en büyük 6. Ülke ekonomisine eş değer olduğunu ifade etti.

AYBAR; CAFE Standartları ve sürdürülebilirlik konusunda “Yeni CAFE standartları ABD motorlu araç parkının enerji verimliliğini artırıyor, petrol tüketimini azaltıyor, alternatif yakıtlı araçların kullanılabilirliğini artırıyor, yenilikçi teknolojileri teşvik ediyor, daha düşük sera gazı emisyonları ile iklim değişikliğini azaltmaya ve hava kalitesini artırmaya yardımcı oluyor” dedi. Otomotiv Endüstrisi Yeniden Yapılanma dönemine girdiğini ifade eden İbrahim AYBAR; “Hammadde ülkelerin motor üretimlerini şekillendirecek. Otonom araç teknolojileri üretim hatlarını etkileyecek. Regülasyonlar üreticilerin geleceğini belirleyecek. İnsan ve yük taşıyan araçların teknolojilerinde fark kalmayacak” dedi.

Katılımcılardan gelen sorulara cevap veren İbrahim AYBAR herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. Girişimci İş Adamları Vakfımız tarafından gerçekleşen plaket takdimi ve hatıra fotoğraf çekimi sonrasında program sona erdi.