page-cover

Ekim 2018 “(GİV) Yakın Plan Girişimci Buluşmaları”nın Konuğu Prof. Dr. Metin Ercan oldu.

Yakın Plan Toplantıları 27.04.2020

Açılış konuşmasını Girişimci İş Adamları Vakfı İcra Kurulu Üyelerinden Kadir Gurbetçi’nin yaptığı programda Prof. Dr. Metin Ercan, “Dünya ve Türkiye Ekonomisi” başlıklı konuşmasında “Türkiye Küresel Büyüme Modeli“ (Küresel Ekonomik Statükoya Teslim olmamak için Finans Kaynağı Önerileri) isimli kitabını yazma sebeplerini ve bu kitapta yer alan konulara çarpıcı yorumlar getirdi.

“Ben Boğaziçi Üniversitesi’nde iken Tansu Çiller’in asistanıydım. Tansu Hanım 1995 senesinde beni Amerika’dan çağırdı. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olan Tansu Hanımdan sonra o zamanlar başbakan olan şimdiki Cumhurbaşkanımız ile de çalıştım” diyen Ercan, tecrübe ve birikimlerini devlet ricali ile nasıl paylaştığını; özelleştirme ve Türk Telekom üzerinden detaylı örneklerle anlattı.

“Riskleri azaltarak, üretim ve bankacılık sektörü öncelenmeli, tasarruf artırılmalı”

Faizin Türkiye ve Dünyada oynadığı rolü kriz yaşayan örnekler üzerinden anlatırken, ülkemizde son zamanlarda yaşanılan döviz artışıyla daha da artan faiz oranlarının piyasalardaki belirsizlikten beslendiğini, faizi düşürmek için belirsizliğin giderilmesinin şart olduğunu söyledi. “Özelleştirmek, Paşa’nın kılıcını satmak demektir ” diyerek özelleştirmeye bakış açısını ifade eden Prof. Dr. Ercan; Türk Lirası geliri olup döviz ile borçlanan kurumların sıkıntılarını dile getirdi. Şuan içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntılar için “Türkiye’ye çok büyük bir operasyon yapıldı. Türkiye’nin riski azalırsa döviz girdisi daha fazla oluyor, eğitime daha fazla yatırım yapılması lazım, konut ekonomisi yatırımının çok sıhhatli olmadığını gördük. Sayıları hızla artan AVM’ler çözüme bir katkı sunmuyor. Meksika’da bir sıkıntı olduğunda kısa sürede sorun çözülüyor, neden? Çünkü Amerika’nın Meksika’da çok fazla yatırımı var” diyen Prof. Dr. Metin Ercan, dövizin artmasının arkasındaki dış etkenleri açıkladı. McKinsey’den, Türkiye’nin şuan içinde bulunduğu durumdan çıkış yollarına kadar birçok konuya da değinen Prof. Dr. Metin Ercan katılımcılardan gelen sorulara cevap verdi. Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV) tarafından kendisine verilen Plaket ve hediye takdimi sonrası hatıra fotoğraf çekimiyle program sona erdi.