page-cover

“SOSYAL MEDYA ve GİRİŞİMCİLİK”

Haber 19.06.2020

Girişimci İşadamları Vakfı’mızın (GİV) gerçekleştirmiş olduğu “Canlı Yayın” programımızda Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Said Ercan’ı ağırladık. 

16 Haziran 2020 Salı günü 21.30'da vakfımızın gerçekleştirdiği GENDEKS (Girişimcilik Endeksi) projemizin sosyal medya hesapları ve You Tube kanalından canlı olarak yayınlanan programda konuşan Said Ercan “Sosyal Medya ve Girişimcilik” başlıklı konuşmasında izleyicilere sosyal medya ve internet üzerinden çarpıcı bilgiler verdi. Aynı zamanda Maarif Vakfında Kurumsal İletişim Daire Başkanlığı vazifesini de yürüten Ercan; 2012 yılında dünyanın ilk sosyal medya derneği olarak kurulan USMED’de girişimcilik eğitimi, e-ticaret eğitimi, dijital pazarlama eğitimleri yapmaya devam ettiklerini söyledi. Korona sebebiyle insanların hemen hemen bütün ihtiyaçlarını internet üzerinden gerçekleştirdiğine vurgu yapan Said Ercan:

BU BİR DİJİTAL DEVRİMDİR

“Ben 2025 yılında bekliyordum ama bu tarih öne çekildi. Bu tarihi beklemeden gerçekleştirildi. Bu bir dijital devrimdir” dedi. Sözlerine şöyle devam etti: 

“Dünya kabuk değiştiriyor, kriz ve fırsat aynı kelimedir. Şimdi Çin’de kriz de fırsat da işin içerisinde. Kartlar yeniden karılıyor. Dünya kabuk değiştirirken hayatımızdaki her şeyin anlamı da değişiyor aslında. Küresel sistemi yeniden dizayn edenler, e-ticaretin önünü açmak ve bizi uzaktan çalıştırmak üzere bir dünya kurguladılar. Ben şahsen bu korona virüsünün laboratuvar ortamında hazırlandığını ve dijital devrime geçişte bir korku imparatorluğu oluşturarak bu korku imparatorluğu üzerinden yeni bir dizayn yapıldığını düşünüyorum. Türkiye bu sürece hazırdı ama gördüğümüz kadarıyla maalesef birçok ülke eski etkinliğini kazanamayacak bu süreçte. Bazı ülkeler güçlenerek çıkacak bazı ülkeler ise tarihte yerini alacak. E-Ticarette ABD ve Çin iyi giderken Avrupa çok düşüktür. Almanya’da Türkiye kadar kredi kartı kullanımı yoktur. Korona ile beraber artık insanlar soruyor ‘Mademki biz uzaktan okuyabiliyorduk o zaman okula neden gidiyoruz? Madem uzaktan da çalışabiliyordum neden işe gidiyordum?’ artık bu sorular soruluyor. Korona öncesine göre daha fazla dijitalleştik. Korona öncesi Türkiye ortalaması 15 saatti. Yani 7 buçuk saat internet işle beraber, 3 saat sosyal medya, 1 saat müzik, 1 saat oyun ve 3 televizyon, toplam 15 saat dijital ortalamamız vardı. Korona süreciyle beraber bu ortalamanın 17-18 saatlere kadar çıktığını düşünüyorum. Bir dijital devrim yaşadık. Şimdi yaptığımız bütün bu eğitimler aslında o dijital devrimin kodlarını okuma dönemi. Bu kodları iyi okuyanlar süreci yakalayanlar değişecek ve bundan sonra birçok büyük kurumun işçi çıkardığını ve kapandığını göreceğiz.  

Siz fikir üreten biriyseniz, o fikir çalınsa da devam eder bir şekilde. Bazı sunumcu arkadaşlar var, çalınır endişesiyle sunumlarını gizliyorlar. Bilig çağında yaşıyoruz, bilgiyi kimseden gizleyemeyiz. Açık olacağız, yaptığımız girişimlerde ısrarcı olacağız. Gerekirse devlet kapılarını araştıracağız. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve diğer bakanlıklar olsun, TÜBİTAK olsun hepsi orijinal fikirlere açıklar. Devletin bu konuda teşvikleri, imkânları var. Lütfen bunları sonuna kadar değerlendirelim.

İnsan yetiştirmeyi, insana değer katmayı unuttuk maalesef. Bence bu girişimcilikte gençlere yol açılmalı. İstişare ve demlenme süreci çok önemli.” Sosyal medya ve girişimcilik üzerine birçok önemli noktaya temas eden Ercan örnekler üzerinden günümüze kıyas yaparak geçmiş tecrübelerini anlattı. Yaklaşık bir saatlik programın ardından kendisine yöneltilen sorulara cevap veren Ercan, teşekkür ederek konuşmalarını tamamladı. 

 

Said Ercan Kimdir?

1981 Yılında Giresun’da doğdu. İlköğretim ve Liseyi Yalova’da okudu. 2004 Yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Muğla başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinde memurluk yaptı.

2005 Yılında matbu bir dergi çıkardı, 2007 yılında e-dergi yayımladı.2008 Yılında kamudan istifa ederek İstanbul’da Kuveyt Türk bünyesinde çalışmaya başladı. 2009 yılında interaktif web sözlükleri üzerine çalışmalar yaptı.2010 Yılında Türkiye’nin ilk sosyal medya radyo programını hazırlayıp sundu.

2011 yılında Türkiye’nin ilk sosyal medya haber bloglarından biri olan sosyalmedyahaber.com ’u kurdu.

2012 Yılında Uluslararası Sosyal Medya Derneği USMED kurucu yönetim kurulu başkanı oldu. USMED Akademi kapsamında Çeşitli üniversitelerde Sosyal Medya Eğitimleri verdi.

Türkiye’nin bir çok ilinde sosyal medya konferanslarına katıldı, vatandaş gazeteciliği, online itibar ve kriz yönetimi, sosyal medya uzmanlığı vb konularda makaleler yayınladı. Türkiye’nin ilk uzaktan sosyal medya uzmanlığı eğitimini düzenleyen ekibin içinde yer aldı. Halen Marmara Üniversitesi iletişim Fakültesinde akademik kariyerine devam etmektedir. Evli ve İngilizce biliyor.

Girişimci İşadamları Vakfı olarak tüm çalışmalarımızda yer almak veya çalışmalarımızdan azami derecede faydalanmak için vakfımıza üye olabilirsiniz. Düzenlediğimiz tüm etkinlik ve eğitimleri, çalışmalarımızı aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz;

İrtibat: 0 212 4186018

Facebook Sayfamız: www.facebook.com/givorgtr 

Twitter Hesabımız: www.twitter.com/givorgtr 

Linkedin Profilimiz: http://tr.linkedin.com/in/givorgtr 

Youtube Kanalımız: www.youtube.com/user/givorgtr 

Saygılarımızla,

 

Girişimci İş Adamları Vakfı