page-cover

GİV Girişimci Buluşmaları Konuğu Osman OKYAY

Haber 04.02.2020

Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV) olarak Bahariye Mevlevihanesi’nde gerçekleştirdiğimiz programda açılış konuşmasını yapan GİV Başkanımız Sayın Mehmet KOÇ, havacılık ve savunma sanayiinde ülkemizin geldiği başarılı noktaları vurgularken “Bugün kendimize ait İHA’larımız, SİHA’larımız olmasa hem içeride hem dışarıdaki askerî operasyonlarda bu başarıya nasıl ulaşabilirdik?” dedi. Savunma sanayi alanındaki bugünkü başarıların Selçuk Bayraktar ve Osman OKYAY gibi girişimcilerin desteği ile gerçekleştiğini ifade etti. Savunma sanayiinin ülkeler için ne kadar önemli olduğuna da değinen ve gençlere Kale Grubu gibi girişimci gruplara katılmasını tavsiye eden Vakıf Başkanımız Sayın KOÇ, katılımlarından dolayı Osman OKYAY’a teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Konuşmalarını gerçekleştirmek üzere kürsüye gelen Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman OKYAY, 1969 yılında kurulan Kale Grubu’nun ilk yıllardan günümüze kadar gelen gelişim ve artan potansiyelin ardındaki sebepleri, havacılık ve savunma sanayiinde ileri teknolojinin etkilerini ve bu alanda yerli ve milli girişimleri anlattı.

Neden Savunma Sanayi ve Havacılık?

Ulusal bağımsızlığın yolu, ülke refahının göstergesi, AR-GE ve yeniliğin kaynağı olduğu için savunma sanayi sektörünün çok önemli olduğunu belirten OKYAY “Savunma Sanayi (zannedildiği gibi) geniş hacimli bir sektör değil” dedi. OKYAY, dünya genelinde enerji ve medikal sektöründe bile 60-70 milyar dolarlık ciroların döndüğünü buna rağmen savunma sanayi alanında toplam rakamın sadece 2,3 milyar dolar olduğunu ifade etti. OKYAY, bu sektörde başarılı olan ülkelerin dünya üzerinde söz sahibi olabildiğini, savunma sanayi alanında ilerlemeden tam bir bağımsızlığın gerçekleşemeyeceğini geniş bir sunum ile katılımcılara anlattı. Dünya üzerinde ABD, İngiltere, Fransa ve Rusya olmak üzere dört ülkenin savunma sanayinde uçak motorları ürettiğini ülkemizin de bu alanda çok önemli mesafeler kat ettiğini sözlerine ekledi.

          En zengin 10 ülkeden 7’si en büyük “Savunma ve Havacılık Sanayi” üreticisi

Osman OKYAY, herkesin bildiği işi yapmasını, yapılanı değil daha önce yapılmamışı yapmayı hedeflemek gerektiğini, Kale Grubu’nun bu kuruluş felsefesine göre kurulduğunu ve kuruluş amacına göre hareket ettiğini sözlerine ekledi. “Türkiye’nin ilk yerli ve milli piyade tüfeğinin (MPT76) yapımını tetikleme bize nasip oldu” diyen OKYAY, hazırlanmış sunum üzerinde F-35 Savaş uçağında yer alan ve Kale Grubu tarafından üretilen parçaları örnekleriyle anlattı. Kale Grubu olarak İHA’ların ilk olarak ortaya çıkmasında 10 sene katkıları olduğunu söyleyen OKYAY, savunma sanayiinde malzeme konusunda hala büyük sıkıntıların olduğunu, bu konuda kat edilmesi gereken uzun bir yol olduğunu ifade etti.

627 çalışanıyla faaliyetlerini sürdüren Kale Grubu’nun “güven, adalet, samimiyet, tutku, sorumluluk ve merak” gibi kriterleri dikkate alarak istihdam konusunda hassasiyet noktaları bulunduğunu ifade etti.

Katılımcılardan gelen sorulara cevap veren Osman OKYAY katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. Girişimci İş Adamları Vakfı’nın plaket takdimi ve hatıra fotoğraf çekimi sonrasında program sona erdi.