page-cover

GİV GİRİŞİMCİ BULUŞMALARI KONUĞMUZ ALTAN ELMAS OLDU

Haber 27.04.2020

Girişimci İşadamları Vakfı’mızın Eyüpsultan Bahariye Mevlevihanesi'ndeki vakıf merkezinde gerçekleşen GİV Girişimci Buluşmaları etkinliğinde Altan Elmas, bugün sektörde öncü SUR YAPI’nın Türkiye’nin en geniş gayrimenkul portföyüne sahip firma olmasının arka planındaki sebepleri anlatırken kriz anlarının büyük bir fırsata dönüştürülebileceğini kendi hayatından örneklerle anlattı.

Şubat ayı GİV Girişimci Buluşmaları, Vakıf Başkanımız Sayın Mehmet KOÇ’un açış konuşmasıyla başladı. Mehmet KOÇ, tüm misafirlere programa katılım ve ilgilerinden dolayı teşekkür ederek başladığı konuşmasında 2010 yılından beri her ay düzenli olarak Girişimci Buluşmaları programını gerçekleştirdiklerini ve bunu geliştirerek devam ettirmek istediklerini ifade etti. “Bu ülkeye sahip olmanın en iyi yolu çalışmak, çalışmak, çalışmaktır” diyen KOÇ; girişimciliğin ülkemize olan katkısı üzerine yapmış olduğu konuşmasında “Düşmanlarımız sürekli planlar yapıyor, uyumuyorlar” diyerek fert olarak herkesin bu konuda çalışmasının önemine değindi. GİV faaliyetlerinden de bahseden Koç daha sonra kürsüye Altan Elmas’ı davet ederek sözü misafir konuşmacıya bıraktı.

“2003 2004 YILLARINDA TÜRKİYE’DE PARADİGMA DEĞİŞTİ”

Altan Elmas "Bu yıl 300 bin konut ruhsatı alındı. 2 yıl önce 1 milyon 300 bin olan konut ruhsatı bu yıl 300 bine düştü. Geçen sene 660 bine düşmüştü. Bu sağlıklı bir gidiş aslında. Sektörde bir dengelenme yaşanıyor." dedi. Elmas, yaptığı konuşmada, gayrimenkul sektörünü büyümesinin konut kredisine bağlı olduğunu vurgulayarak, 1 yıl içerisinde faizlerin yükselmesiyle sektörün yüzde 50 küçüldüğünü söyledi.

 

Geçen yılın ağustos ayından beri faizlerin tekrar erişebilir rakamlara inmesinden sonra sektörün faaliyetlerine kaldığı yerden devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Geldiğimiz noktada, 2020'nin sonuna kadar yavaş yavaş stoklar eriyor, belli bir noktaya da geldi. Hala stoklar var. İstanbul'da da var, Türkiye'de de var. İnsanların üzerinde maliyet baskısı da var çünkü ciddi bir maliyet artışı oldu. 2021'den itibaren sektörün tekrar makul ölçülerde yoluna devam edeceğini düşünüyorum. Bu yıl 300 bin konut ruhsatı alındı. 2 yıl önce 1 milyon 300 bin olan konut ruhsatı bu yıl 300 bine düştü. Geçen sene 660 bine düşmüştü. Bu sağlıklı bir gidiş aslında. Sektörde bir dengelenme yaşanıyor." Elmas, artık her isteyenin konut inşaatı yapamayacağını belirterek, sektöre giriş için düzenlemeler yapılarak sermayeler şartları ve teknik yeterliliklerin getirildiğini dile getirdi.

Son 1 yıl içerisinde konutların fiyatlarının yüzde 10'a yakın arttığını kaydeden Elmas, "Konut fiyatlarında asıl artış 2020'inin ortasından sonra gelecek. Çünkü stoklar ciddi anlamda azalırken yeni inşaatın maliyetinde ortalama yüzde 40 civarında fiyat artışı var. Maliyet artışı yüzde 30-50 kullanılan ürünün döviz girdisine ve lükslüğüne bağlı maliyet değişiyor. Mevcut konutlar tükendikçe, yeni konutlar yapıldıkça fiyatlar artacak. Vatandaş bu fırsatı görmüş durumda. Konuta talep iyi durumda, satışlar da fena değil. İşin püf noktası paradigmada. Faizler yüksekse hayat duruyor, düşükse devam ediyor. İnşallah faizde sıfırı da görürüz." değerlendirmesinde bulundu.

Altan Elmas katılımcılardan gelen sorulara cevap verdikten sonra herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. Girişimci İş Adamları Vakfı’nın plaket takdimi ve hatıra fotoğraf çekimi sonrasında program sona erdi.