page-cover

“GİV GİRİŞİMCİ BULUŞMALARI” CANLI YAYINI

Haber 09.06.2020

Fahrettin AKSAKAL

Baharsun Enerji Tarım Hayvancılık San. Tic. A.Ş. / Genel Müdür

Fahrettin Aksakal 1971 yılında Erzurum’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Anadolu’nun çeşitli illerinde tamamladı. 

İlk yazılımlarını lisede iken 1987 de yazmaya başlayan Aksakal 1994 yılında İTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği’nden mezun oldu. Uzun yıllar kendi şirketinde yazılım projelerinin başında bulundu. 

2006 Yılında Perakende sektörüne yatay geçiş yaparak Türkiye’nin en büyük yerel zincirinde IT Direktörü oldu. 

2012 Yılında çalıştığı perakende grubuyla birlikte tarım sektörüne girme kararı aldı. Hakmar Tarım Ürünleri isimli şirketin kurucu ortak ve genel müdürü oldu. Hakmar Tarım’ın aynı yıl 5,000 dönümlük Türkiye’nin en büyük meyve bahçelerinden birini işletmeye başlamasıyla profesyonel olarak tarım sektörüne girmiş oldu. 

Tarımsal üretimin en uç noktasından başlayıp, perakende tarafında müşteriye ulaşana kadar olan bütün süreçleri yakından tetkik etme imkânı bulan Aksakal, bu süreçlerdeki aksaklıklara ne tür çareler üretilebileceği ile alakalı çözümler için çalıştı. Yaş sebze meyvedeki fire oranlarının düşürülmesi ile alakalı somut çalışmalar ve rekor sayılabilecek iyileştirmeleri başardı. 

Aksakal 6 yıldır Türkiye’nin en büyük meyve bahçelerinden birinde yönetici olarak, toprakta oluşan saha tecrübesi ve IT yöneticiliği geçmişinin analitik tecrübesini birleştirerek oluşturduğu yüksek enerji ve motivasyona sahiptir. Tarımda kullandığı teknolojiler hakkında 2018 yılında FAO’da Türkiye’yi temsilen konuşma yapması için teklif edilmiştir.

 

Sayın Aksakal Evli ve 3 çocuk babasıdır.