page-cover

15 TEMMUZ 2. ÇANAKKALE DESTANIDIR

Haber 15.07.2021

Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında köprü ve otoyolların trafiğe kapatılması üzerine hemen talimat verdim. Eskihisar-Tavşanlı (Yalova) hattında sefer yapan "Negmar" firmamıza ait Hamidiye, Selimiye, Bahariye ve Muradiye isimli 4 feribotumuz o gece, son yolcularını bırakarak rotasını hemen İstanbul'a çevirdi. Ertesi gün trafik normale dönene kadar feribotlarımız ile Avrupa ve Anadolu Yakası arasında ücretsiz olarak yaya ve yaklaşık 5 bin araç taşıdık. 

Darbe girişimi olduğu saatlerde Gebze'deki iskelede bulunuyorduk, bir arkadaşım beni arayarak İstanbul'daki köprüler kapatıldı, "Galiba darbe oluyor” dediğinde ilk aklıma gelen şey feribotları götürmek oldu. Feribotları gece 01.00 gibi Üsküdar'a götürdük. Ertesi gün akşam köprüler açılana kadar her iki tarafta duran, ailesinin merak ettiği, gitmesi gerekli veya hastalığı olan herkese anons ettik sosyal medyadan. Çok sayıda insanı taşıdık ve duasını aldık. Üsküdar'a gittiğinde ilk olarak gemiler yanaşacak yer bulamadı. Bizim gemiler biraz hacimli gemiler. Bilindiği üzere sahiller kapatılıyor güvenlik demirleriyle. Gemilerin yanaşacağı bir yer bulup bütün oradaki korkulukları açtık kendi personelimizle. Bizim o gün aslında yaptığımız bir kahramanlık değil, bir vatan sevgisi. Allah bir daha göstermesin. O gün Allah nasip etti o hizmeti yaptık. O gece şirket olarak feribotları götürme kararının ardından yola çıktık. Hiçbir personelimiz de 'Gitmeyelim, gidersek risk olur' demedi. Çünkü darbenin nereye döneceği belli değildi. Aleyhe dönseydi onun faturası çok farklı olurdu. Ama Allah razı olsun hepsinden. Çok güzel bir operasyon yaptılar ve çok mutluydular. 24 saat çalıştı o ekip. Hepsinde ben o vatan sevgisini gördüm.

İnşallah kıyamete kadar bu ülkede kimse darbe yapmaya cesaret etmez. Sayın Cumhurbaşkanımızın o günkü basireti, halkın Cumhurbaşkanı'na olan sevgisi ve vatandaşımızın olaya sahip çıkması olayı döndürdü. İlk defa bir darbe başarısız bir şekilde geriye dönmüş oldu. O gün sadece vatandaşları değil, ambulansları, sağlık personelini de iki yaka arasında taşıdık. Söz konusu vatan olunca...

O gece ilk aklıma gelen şeylerden biri de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın nerede bulunduğu ve sağlık durumu oldu. Haber aldık ve Sayın Cumhurbaşkanımız belki oraya gelir diye Sabiha Gökçen Havalimanı'na gittik. O dönem yabancı bir ortağım vardı. Birkaç ay önce bana demişti ki 'Bak Türkiye çok ileri gidiyor. İleride sizi Mısır gibi yapacaklar. Sizi Mısır'a çevirecekler.' Ben demiştim ki 'Zor o.' O gün buradan Sabiha Gökçen'e gittiğimizde de bir tankın üzerine çıktım. Yabancı arkadaşım telefon etti bana. 'Koç ben sana söylemiştim. Darbe yapacaklar Türkiye'de diye. Ama sen yapamazlar demiştin. Bak ne oldu.' dedi. Tankları durdururken bir arkadaşım benim tankta fotoğrafımı çekmiş. O fotoğrafı ben yurt dışındaki yabancı arkadaşıma gönderdim. Dedim ki 'Bu darbeyi planlayanlar ve teşebbüs edenler bizi Mısır ile karıştırmışlar.' Ve o gün son kontağımdı o arkadaşımla. Bir daha da konuşmadık. Türkiye'nin bu gelişimi, Akdeniz'deki, dünyadaki duruşu çok büyük bir kazanım. Bunu kaybedersek ne oluru görmek istiyorsanız Mısır'a bakın. 100 milyon insanın sefalet içerisinde yaşadığını görün. Allah necip milletimizi, devletimizi iç ve dış bütün düşmanların hain planlarından muhafaza eylesin.