page-cover

H.Ü GİRİŞİMCİLİK ÖDÜLLERİ - 15 OCAK 2013

Girişimcilik Ödülleri 15.01.2013

Her yıl ocak ayında düzenlediğimiz Vakfımızın kurucularından Hayati Üstünü anma ve anlama programını bu yıl 15 ocak 2013 Salı gecesi gerçekleştirdik. Hayati Üstün’ü anmanın ötesinde O’nun girişimcilik yönünü anlamlandırma adına her yıl “Girişimcilik Ödülleri” vermeye başladık. Girişimcilik ödüllerinin amacı; Hayati Üstün’ün ismini yaşatmak, girişimciliği desteklemek ve başarılı girişimcileri ödüllendirerek girişimciliği özendirmektir.

 
Bu yıl ikincisini organize ettiğimiz “Girişimcilik Ödülleri” gecesinde, Girişimcilik, Proje/Fikir, Basın ile Başarılı Kamu Yöneticisi Ödülleri olmak üzere dört alanda verdiğimiz GİV Hayati Üstün Girişimcilik Ödül Töreni 15 ocak 2013 gecesi Bahariye Mevlevihanesi’nde gerçekleştirdik.
GİV’in girişimcilik alanında çalışmalar ve etkinlikler yapmaya devam edeceğini vurgulayan KOÇ, GİV olarak gençlere nasıl iş bulacaklarından çok nasıl iş kuracakları için yol gösterdiklerini kaydetti. KOÇ, “Girişimcilere, işadamlarına para vererek destek olabiliriz ama asıl vermemiz gereken heyecan” dedi. 
GİV’in Hayati Üstün Girişimcilik Ödülleri’nin verirken sürekliliğin olması, yenilikler eklemesi, ümmete kalıcı değerler katması unsurlarını göz önünde bulundurduklarını dile getirdi. “Hayati Bey’in modellediği gibi derviş işadamı olabilmek önemli. Bu törende Hayati Bey’i anmaktan çok anlamaya çalışmalıyız” diye konuştu.
 
Hayati Üstün’ü kısaca anlatan multivizyonun ardından programın açılış konuşmasını Başkanımız Sayın Mehmet KOÇ yaptılar. Sayın Mehmet KOÇ konuşmasında; Hayati Bey’i anmaktan çok anlamaya çalışmalıyız diyerek, girişimciliğin önemine dikkat çekti. Girişimci olmak kadar vizyon, misyon ve hedef sahibi olmak gerektiğini kaydeden KOÇ, başarının çalışmaktan geçtiğini vurguladı. 
 
Mehmet KOÇ Bey’in açılış konuşmasından sonra, gecenin konuk konuşmacısı LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük de girişimciliğin önemine işaret ederek, şirketin gelişimi ile ilgili bilgi verdi. Başarılı olmak ve devamlılık için işe odaklanmak ile çalışmak gerektiğini söyleyen Küçük, Kendi bildikleri işin dışında başka bir sektörle ilgilenmediklerini dile getirdi. Küçük, “Sadece işimize markamıza odaklandık” dedi. Küçük, Zeytinburnu’nda konfeksiyon ve fason üretimi yapan bir firma iken LC Waikiki’nin Avrupa’nın en önemli markalarından biri haline geldiğini söyledi.
 
Vahap Küçük’ün konuşmasının ardından Ödül süreçleriyle ilgili bilgi veren bir konuşma yapan GİV Değerlendirme Heyeti Üyesi Erdal Kılıç ise girişimcilerin desteklenmesi gerektiğine işaret ederek, GİV’in amaçlarından birinin de bu olduğunu kaydetti. Kılıç, bu amaçla ödül törenini düzenlediklerini ve farkındalık sağlamak istediklerini sözlerine ekledi. 
 
Ödüller is şu şekilde gerçekleşti.
 
*Yılın Kamu Yöneticisi Ödülü’nü KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan,
 
*Yılın Girişimcilik Ödülü’nü Sunny Elektronik’ten Mehmet Atmaca,
 
*Yılın Basın Yayın Ödülü’nü Hürriyet Gazetesi Ekonomi Editörü Sadi Özdemir,
 
*Yılın Proje Fikir Ödülü 1.liğini ADCAPTCHA doğrulama kodu projesiyle Göktürk Yetim,
 
2. liği Otopark Rezervasyon Sistemi projesiyle Engin Sever,
 
3.lüğü Elektromanyetik Koruma Kalkanlama projesiyle Niyazi Korkut Uluaydın aldı. 
 
*Yılın Basın Yayın Ödülü’nü Hürriyet Gazetesi Ekonomi Editörü Sadi Özdemir aldı.