page-cover

GİV 5. Girişimcilik Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Girişimcilik Ödülleri 16.02.2017

Girişimci İşadamları Vakfı (GİV) olarak ülkemizdeki başarılı girişimleri ödüllendirmek, girişimciliği destekleyen kurum ve kişileri öne çıkarmak ve fikirlerin girişimlere dönüştürülmesine destek ve cesaret vermek amacıyla geleneksel olarak her yıl düzenlediğimiz 5. Girişimcilik Ödülleri bu yıl "Bulanları Arıyoruz" temasıyla 16 Şubat'ta sahiplerini buldu.

Bu yıl 5.si düzenlenen ve 5 Eylül-15 Aralık tarihlerinde 10 farklı kategoride proje / şirket  başvuruları kabul edilen GİV 5. Girişimcilik Ödülleri'nin final programı olan Ödül Töreni, Başbakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un teşrifleri ile 16 Şubat 2017 Perşembe günü merkezimiz Eyüp Bahariye Mevlevihanesi'nde gerçekleşti.

 

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan ödül töreninde Girişimci İşadamları Vakfı Başkanı Mehmet KOÇ ödül töreninin açılış konuşmasını yaptı. Mehmet KOÇ yaptığı konuşmada girişimciliğin ülke ekonomimiz ve bağımsızlığımız için ne kadar önemli ekonomik bir kültür olduğuna vurgu yaptı GİV olarak girişimciliği yaymak ve farkındalığı güçlendirmek amacıyla yaptığımız faliyetleri ve 2017 hedeflerini anlattı.

Başkanımız Mehmet KOÇ konuşmasında önemli konulara şöyle dikkat çekti;

"4. Girişimcilik Ödülleri Töreni’nde liderimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ında ifade ettikleri gibi bir işadamının bir girişimciye işini geliştirmek için maddi-manevi destek vermesi, onu eğitmesinin en büyük hayır, hasenat ve sevap olduğuna inanıyoruz.

Ülke olarak, önemli bir coğrafyada, önemli bir milletin, ümmetin parçası olarak sorumluluklarımız var. Gündem çok yoğun. İç-dış düşmanlarımız, prangalarımız var. Allah (cc) yardımı, Sayın liderimiz, başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve siz değerli siyasi ekibinin mücadelesi ile geçtiğimiz üç yıl içerisinde çok büyük badireler atlattık. Gezi olayları ile başlatılan, 17-25 Aralık ile ısıtılan menfur 15 Temmuz darbe girişimi ile devam eden, ülkeye ve ümmete yapılan saldırıların bitmesini beklemek hayal olur.

Ülkemizin tam bağımsız ve istikrarlı bir ülke olması için savunma sanayinden denizciliğe, otomobil endüstrisinden tarıma, yüksek teknolojiden hizmet sektörüne kadar her alanda “GİRİŞİMCİLERE” ihtiyacımız var.

Ülkeler girişimcileri ile kalkınır, silahlanır, her türlü ve her yönden saldırılara karşı savunma mekanizmasını geliştirir ve içinden çıktığı milletinin (insanının) irfanının artmasına yardımcı olurlar. Eskiden yurtdışından ithal ettiğimiz pek çok asgari sistem artık ülkemizde üretiliyor. 2011 yılında “Girişimcilik Ödülü” verdiğimiz İHA’ların kendi yerli üretimimiz olması hedefimiz için iftihar meselesi oluyor.

 

4. Girişimcilik Ödülleri’nde buradaki konuşmamda Sayın Cumhurbaşkanımıza girişimcilerin kolay ulaşabileceği 20 Milyar TL’lik bir girişimcilik fonu tahsis edilirse birkaç yılda çok büyük projelerin çıkabileceğini ifade etmiştim. Şimdi varlık fonu kuruldu, alt fonları kurulacak. Kurulması gereken ilk altı fonun girişimcilik fonu olması gerektiğine inanıyor Sayın Başbakan Yardımcım, Hükümet temsilcisi olan zat-ı alinize özeniyoruz.

Girişimcilere tahsis edilen, pek çok kaynak olmasına rağmen bu kaynaklara ulaşamaya girişimcilerin genelde nefesi yetmiyor. Bürokrasi müsaade etmiyor.

Girişimcilik fonuna müracaat eden her projenin değerlendirilmesinin CEO’lar tarafından yapılacağı, 3-5 gün içerisinde sonuçlandıracak bir mekanizma olması bizim gibi işadamı organizasyonlarına da söz hakkı verilmesi gerekir.

Hayatı boyunca hiçbir ticari faaliyetin içerisinde bulunmamış, memur, bürokrat arkadaşların bir girişimcinin projesini doğru değerlendirmesi takdir ederseniz ki çok kolay değildir. “Girişimcilik Fonu“ Bankaların ve finans kurumlarının söylediği ama asla hayata geçirmediği finans ortaklığının gerçekleşmesine katkı sağlayabilirsek o zaman ülkemizin ileriye dönük hedefleri noktasında önünün açılacağını buradan müjdeleyebiliriz.

Sayın Başbakan Yardımcımız ve Hükümet Sözcümüz, değerli misafirler önümüzde ülkemiz için, geleceğimiz için, ümmetin geleceği için çok önemli olan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni” oylayacağımız referandum var. Biz Girişimci İşadamları Vakfı olarak;

Ülkemizin geleceği için EVET,

Problemlerimizin çözümü için EVET,

Kaynaklarımızın geliştirilmesi için EVET,

Liderimize yapılan engellemelerin aşılması için EVET,

Çok başlılığın ortadan kalkması için EVET,

Kumpasların sona ermesi için EVET,

Bu ülkenin bir daha istiklal marşı yazmak zorunda kalmaması için EVET diyor,

İstiklal ve istikbalin EVET te olduğuna inanıyoruz.

Girişimcilere destek, hızlı ve etkili yönetim, ekonomik büyüme refah ve kalkınmanın garantisi olacaktır."

Ödül töreninin açılış konuşmasını takiben törene teşrif eden Başbakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş sahnedeki yerini alarak konuşmalarını gerçekleştirdi. Sayın Kurtulmuş konuşmasında, dünyanın çok önemli değişimlerden geçtiği bir süreçte olunduğunu ifade ederek, gelecek süreçte bu dalgalanmaların devam edeceğini söyledi. Dünyanın siyaseten ve ekonomik anlamda soğuk savaştan sonra yeniden bir yapılanma sürecini yaşadığını vurgulayan Kurtulmuş, son 25 yılda, asırlar içinde vuku bulacak olayların geliştiğini dile getirdi.

65. Hükümet olarak Türkiye'de girişimciliğin değerini, kıymetini bilen bir hükümet olduklarını vurgulayan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Girişimci arkadaşlarımıza elimizdeki imkanları maksimum seviyede kullandırabilmek için her türlü çalışmayı yapıyor, her türlü projeyi ortaya koymaya gayret ediyoruz. Bu çerçevede genç iş adamlarımızın özellikle KOBİ'lerimizin desteklenmesiyle ilgili ortaya konulan katkı ve destekleri biliyorsunuz. Yine aynı şekilde Türkiye'de Cazibe Merkezleri Projemizle, Türkiye'nin birçok iline girişimci arkadaşlarımızın yönelmesini sağlamamız mümkün olacak. En kısa süre içinde buradaki potansiyelin maksimum seviyeye çıkarılması mümkün olacak ve ülke daha güçlü bir ekonomi ile yoluna devam edecek."

Kurtulmuş, rayting ve ekonomi derecelendirme kuruluşlarının ortaya koyduğu bazı siyasal perspektifle hareket eden derecelendirmelerin, dolar ve döviz üzerinde ortaya konulan spekülasyonların, Türkiye ekonomisine çelme takmak, hızlı yürüyüşü durdurmak için yapılan operasyonlar olduğunu dile getirdi.

Yeni sistemin Türkiye’ye kazanımlarının ne olacağına ilişkin sunum yapan Kurtulmuş, bazı kesimlerin, Cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisinin kesilmesini istediğini ifade ederek şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanı bir kampanya yürütecekse, bunu bir ya da daha fazla parti üzerinden yürütecek. Dolayısıyla cumhurbaşkanının partili olması kadar doğal bir şey olamaz. Kaldı ki sanki Türkiye, muhalefet bunu bilmemiş, duymamış gibi davranıyor, ilk sefer partili bir cumhurbaşkanı ile karşılaşacak. Celal Bayar, İsmet İnönü, Süleyman Demirel, Turgut Özal partili değil miydi? Tüm bunların hepsi partili cumhurbaşkanıydı. Türkiye partili cumhurbaşkanlığını geçmişte yaşadı. Şimdi fiili durum anayasal halde tescil edilecek. Kampanya yürüteceği için kampanya sürecinde cumhurbaşkanı adayları, sadece bugün için düşünmeyin, partisiyle ilişkisi kesilmeden seçime gidebilecek.” 

Başbakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş‘un konuşmasını takiben geleneksel 5. GİV Girişimcilik Ödülleri'nde ödüle layık görülen projeler ve girişimler açıklandı.

 

Bu sene 10 kategoride verilen Girişimcilik Ödüllerinde kazananlar şöyle;

Üniversite Girişimcilik Kulüp Ödülü

-       Bilkent Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü ( linkedin )

Yeni Girişimci Ödülü

-       Monro Enerji ( monroenergy.com )

E-Ticaret Girişimi Ödülü

-       Chapputz.com - Yasin Sert ( www.chapputz.com )

 

Akademisyen Ödülü

-       Prof. Dr. Mustafa Soylak / King Saud Universitesi - Visiting Professor ( linkedin )

-       Dr. Erkan Yılmaz  / Erciyes Üniversitesi Kimya Bölümü ( aves.erciyes.edu.tr/erkanyilmaz )

Yeni Medya Ödülü

-       Girişim Haber ( www.girisimhaber.com )

Basın Yayın Ödülü

-       Recep Yeter  / Yeni Şafak Haber Müdürü ( twitter , linkedin )

Kamu Yöneticisi Ödülü

-       Hilmi Türkmen - Üsküdar Belediye Başkanı ( 1 , 2 )

Kurumsal Girişimci Ödülü

-       Ortem Elektronik ( www.ortem.com.tr )

Proje-Fikir Ödülleri - Birincilik Ödülü

-       IdeaLab - Edip Sevinçer

Proje-Fikir Ödülleri - İkincilik Ödülü

-       Parkbil

Proje-Fikir Ödülleri - Üçüncülük Ödülü

-       Yeni Nesil İş Güvenliği Gözlüğü (SaGo) / Dr. Faruk MERT & Mehmet Can KATMER

Proje-Fikir Ödülleri - Mansiyon Ödülü 1 

-       Biyoaktif Bileşenli Doğal Yara ve Yanık Örtüleri  / Nehir Arık

Proje-Fikir Ödülleri - Mansiyon Ödülü 2

-       Biolive - Duygu Yılmaz

GİV Özel Ödülü

-       Ali Bakaner / Sanayici İşadamı & Yatırımcı ( www.alfa-metal.com.tr )

(Ödül kazanan tüm projeleri ve girişimleri daha detaylıca tanıtacağımız makaleleri yayınlayacağız.)

Girişimcilik Ödülleri'nde Girişimcilere Sunulan Fırsatlar

Para Ödülleri:Girişimcilik Ödülleri yarışmasında bu sene de Proje/Fikir Ödülleri kategorisinde toplam 60.000 TL Para Ödülü verildi. Proje/Fikir Ödülleri kategorisinde 1. seçilen Proje Fikrine 30.000 TL, 2. seçilen Proje Fikrine 20.000 TL ve 3. seçilen Proje Fikrine 10.000 Para ödülü, ayrıca 2 adet mansiyon ödülü verildi.

Plaket ve Mansiyon Ödülleri:Girişimcilik Ödülleri yarışmasında bu sene 10 farklı kategoride 1. seçilen tüm girişimcilere plaket ödülleri verildi. Ayrıca Proje/Fikir Ödülleri kategorisinde seçilen 2 girişimciye de Mansiyon Ödülü verildi.

Melek Yatırımcılarla Tanışma İmkânı: Yeni Girişimci, Proje / Fikir, Yeni Medya, E-Ticaret Girişimi kategorilerinde ödül almaya hak kazanan girişimciler başta olmak üzere, Değerlendirme Heyeti tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu final elemesine kalan tüm girişimcilere ve projelere Melek Yatırımcılarla tanışma imkânına sahip oluyor. Bahariye Melek Yatırım Ağı (BBA) bünyesinde aktif yatırımlarda bulunan yatırımcılarla ve GİV Ekosisteminde bulunan diğer tüm işadamları ve yatırımcılarla tanışma, sunum yapma fırsatları finale kalan girişimcilere sunulacak.

GİV Ekosistemine Dâhil Olma Fırsatı: GİV, ülkemizde 20 yıldır faal olan, 2010’dan bu yana girişimcilik odağında çalışmalar yapan köklü bir vakıf. Bünyesinde kurduğu Genç GİVGİV Akademi ve Bahariye Melek Yatırım Ağı yapılarıyla, her ay düzenli olarak düzenlediği etkinliklerle ve her yıl düzenlediği Girişimcilik Ödülleri ile ülkemiz iş dünyasında girişimcilik odaklı bir ekosistem oluşturabilmiş sayılı yapılardan birisi. 5. GİV Girişimcilik Ödülleri’ne başvuruda bulunan her girişimci istediği takdirde GİV’in oluşturduğu bu ekosisteme dâhil olma ve ekosistemin faydalarından istifade etme imkânı yakalamış bulunuyor.

Ödüllerin verilmesi ve Sponsorlara teşekkür plaketi verilmesini takiben GİV Başkanı Mehmet KOÇ törene teşrif ettikleri için Sayın Kurtulmuş‘a hediye takdim etti. Akabinde toplu fotoğraf çekimleri ile törenimiz sona erdi.

 

 

Girişimci İşadamları Vakfı (GİV) olarak 5. Girişimcilik Ödülleri'nde ödül kazanan tüm firma, kişi ve  kurumları tebrik ediyoruz.  Düzenlediğimiz bu yarışma organizasyonunun Ödül Törenine teşrif eden onur konuğumuz Başbakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş beye, sponsorlarımıza, yarışmamıza ilgi gösteren tüm girişimcilerimize, Ödül Törenimize katılan tüm üyelerimize, girişimcilerimize ve dostlarımıza teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla,

Girişimci İşadamları Vakfı