14.11.2013
Yakın Plan Girişimci Buluşmaları

 14.KASIM.2013 Perşembe Akşam YAKIN PLAN GİRİŞİMCİ BULUŞMALARI Programı çerçevesinde yapılan ‘GİRİŞİMCİLİK VE MELEK YATIRIMCILIK’ Konusunu  Sayın Doğan TAŞKENT Beyden dinledik.

Yaklaşık 40 kişilik Girişimcinin katıldığı Girişimci İşadamları Vakfı Genel Merkezi BAHARİYE Mevlevihanesin de yapılan Yakın Plan Buluşmasında Şubat ayında Hazine tarafında Resmi Gazetede yayınlanan bilhassa yeni girişimcileri Girişimine yatırımcı arayan başarılı girişimcileri çok ilgilendiren Melek Yatırmcılık kanunu olarak ta bilinen ‘Bireysel Katılım Sermayesi’  ile ilgili detaylı faydalı açılmalarda ,sunumda bulunan Değerli Hocamız Doğan TAŞKENT Bey; Ülkemizde 5 yıldır gündemde olan ve devlet tarafından da yakından takip edilip farklı kaynak ve kanunlarla desteklenen GİRİŞİMCİLİK konusunda eğitim seminerleri ,danışmanlık ve yeni başarılı startup ve başarılı verimli Girişimcilere  Mentörlük yapmaya devam etmektedir.Vakfımızın değerli girişimci dostlarına da  çok faydalanacakları şekilde açılım ve bilgiler vermiştir.Melek yatırımcılık-Bireysel Katılım Sermayesi  ile ilgi önemli özet faydalı bilgiler vermiştir. Yürürlüğe giren Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği’nin öne çıkan noktalar aşağıdaki şekilde özetlenebilir
 
Bireysel Katılım Yatırımcıları’nın (BKY) devlet teşviğinden yararlanabilmesi için BKY lisansına sahip olması gerekiyor.
Lisans, yüksek gelire veya servete sahip yatırımcılar ve tecrübeli yatırımcılar tarafından alınabiliyor.
Yüksek gelire sahip olan yatırımcıların lisans alabilmesi için son iki mali döneminin yıllık geliri toplamının en az 200 bin TL olması ve 1 milyon TL‘lik menkul veya gayrimenkul varlığını beyan etmesi gerekiyor.
Tecrübeli yatırımcılar finans kurumlarında fon yöneticisi, KOBİ finansmanı departmanı ve girişim sermayesi şirketlerinde en az iki yıllık müdür pozisyonunda çalışması koşulu aranıyor.
Yabancı melek yatırımcıların devlet teşviğinden yararlanabilmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan çalışma izni ve İçişleri Bakanlığı’ndan ise oturma izni alması gerekiyor.
BKY lisansları 5 yıl süreyle veriliyor.
Devlet teşviğinden yararlanmak isteyen bireysel yatırımcılar en fazla 10 farklı anonim şirkete yatırım yapabilecek.
Bireysel Katılım Yatırımcıları’nın yapacakları yatırımlar 20 bin TL ile 1 milyon TL aralığında olması gerekiyor. Ortak yatırımlardaysa bu rakam yılda bir kez olmak üzere en fazla 2 milyon TL olarak belirlendi.
Ortak yatırımlarda, yatırımcılar şirketin sadece azınlık hissesine sahip olabiliyor.
Yatırım yapılacak şirketler anonim şirket olması gerekiyor.
Yatırım yapılacak girişimin yatırım öncesi aktiflerinin toplam değeri 10 milyon TL‘yi aşmayacak.
Yatırım yapılacak şirketlerin en fazla 50 çalışan bulunacak.
Yatırım miktarı yatırımcı ve girişimci arasında ortak bir hesap açılarak yatırılıyor.
Yatırım ağlarının müsteşarlığa akredite olması gerekiyor.
Yatırımcı ağlarına en az lisanslı beş yatırımcının üye olması gerekiyor.
Yatırım ağı üzerinden gerçekleşen yatırımların 6 aylık sürelerle Hazine Müsteşarlığı’na raporlama sunması gerekiyor.
Yönetmelik 31 Aralık 2017 tarihine kadar yürürlükte kalacak. Bakanlar Kurulu bu süreyi 2022 yılına kadar uzatabilecek.
Teşvik kapsamındaki sektörler belirlendi
Taslağında detaylı bir şekilde incelediğimiz Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği’ni buradan ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra devlet teşviğinden yararlanmak isteyen yatırımcı ve şirket sahiplerinin sahip olması gereken belgeleri aşağıda bulabilirsiniz.
 
 
 
 
DİGER HABERLER