10.12.2012
Türk-Libya İş Forumu Gerçekleştirildi

 TÜRK-LİBYA İŞ FORUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 
     Girişimci İşadamları Vakfı olarak Libya Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed Yusuf Al Magaryaf’ın  da katıldığı “Türk-Libya İş Geliştirme Forumu”nu gerçekleştirdik.  Libya ile iş yapan, iş yapmayı düşünen kalabalık bir katılımla gerçekleştirilen programda açılış konuşmasını Başkanımız Sayın Mehmet Koç gerçekleştirdi. “Vakfımızda ilk defa bir Cumhurbaşkanı ağırlıyoruz ve bu Cumhurbaşkanı’nın kardeş ülke Libya’nın Cumhurbaşkanı olması bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir” diyen Koç; “Kültürümüz ve ortak değerlerimiz Türkiye ve Libya’nın birlikte çalışması gerektirir” dedi. “Sorunlarını her geçen gün çözen bir ülke olan Libya’ya, kardeş ülke işadamları olarak desteğe her zaman hazırız” mesajını veren Koç, konuşmasını Sayın Cumhurbaşkanı’na, katılımcılara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek tamamladı.
 
     Kürsüye gelen konuk Cumhurbaşkanı “iki Müslüman ülke olarak, devlet olarak, halklar olarak birbirmize çok yakınız. Sizlerle bir arada olmaktan dolayı Allah’a şükrediyorum” diyerek sözlerine başladı. Türkiye ve Libya’nın ilişkisinin çok büyük, derin ve güçlü olduğuna vurgu yapan Sayın Magaryaf; “Türkiye son on yılda sosyal, sanayi ve teknolojik olarak çok gelişti. Türkiye’yi modern bir ülke olarak görüyoruz ve ve diğer Arap devletleri de Türkiye’yi model olarak görmelidir ve Türkiye’den istifade etmeyi bilmelidir.” dedi. Libya’nın doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle önde bir ülke olmasından bahseden Magaryaf; Libya’nın 1951 de kuruluşundan itibaren bağlı olduğu bir anayasasının olmadığını ve yıllarca bu şekilde yönetildiğini söyledi.
 
     “Öncelikli hedefimiz bağlı olduğumuz demokratik, güçlü ve çağdaş bir anayasa yapmaktır” diyen Sayın Muhammed Yusuz Al Magaryaf; “Bu yolda Türkiye’yi yanımızda görmek istiyoruz, Türkiyenin yardımına ihtiyacımız var, Türkiye’nin tecrübesiyle birlikte daha çok gelişeceğiz” dedi.
 
     Topluluğa şükranlarını sunarak konuşmasını bitiren Sayın Cumhurbaşkanına Vakıf Üyemiz; Akdeniz Girişim Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nacmettin Şimşek Bey bir plaket takdim ettiler.
 
     Program Libya Cumhurbaşkanı onuruna verilen yemekle devam etti.
 
 
 
 
 
 
 
 
DİGER HABERLER