24.11.2017
Girişimci Buluşmaları Kasım Konuğumuz Lütfi ELVAN Oldu

Girişimci İşadamları Vakfı (GİV) olarak 2010 yılından beri düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz Girişimci Buluşmaları programımıza 2017-2018 sezonunda da tüm hızıyla devam ediyoruz. Girişimci Buluşmaları programımızda bu ayda çok değerli bir ismi, T.C. Kalkınma Bakanı sayın Lütfi ELVAN beyi ağırladık. Katılan tüm üyelerimize ve dostlarımıza teşekkür ediyoruz.

23 Kasım Salı 2017 Perşembe günü 19.30'da Vakfımızın Eyüp Bahariye Mevlevihanesi'ndeki merkezinde gerçekleşen Girişimci Buluşmaları etkinliğimizde konuğumuz T.C. Kalkınma Bakanı sayın Lütfi ELVAN "Ekonomi Gündemi ve Ülkemizin Kalkınma Hamleleri" konulu konuşmasını katılımcılarımızla paylaştı.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye'nin bu yıl yüzde 5,5'in üzerinde büyüyeceğini belirterek, "Ekonomimiz büyümeye devam edecektir, bundan emin olun. Son günlerde kurun oynaklık göstermesi, birtakım spekülatif girişimler, başarımızı ve büyüme azmimizi asla engellemeyecektir." dedi.

Elvan, Girişimci İş Adamları Vakfı tarafından Eyüp'teki Bahariye Mevlevihanesi'nde düzenlenen "Girişimci Buluşmaları" isimli etkinlikte yaptığı konuşmada, vakfın, Türkiye'nin girişimci ruhunu harekete geçirmek amacıyla ciddi bir misyon üstlendiğini söyledi.

Son 15 yılda ortalama yüzde 5,7 büyüdü

Son 15 yılda ekonomide sağlanan ilerlemeden bahseden Elvan, bu süreçte Türkiye'nin yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, ortalama yüzde 5,7 büyüdüğünü aktardı.

Elvan, bu yıl da yüzde 5,5'in üzerinde büyüme performansı beklediklerini kaydederek, büyümeye ilişkin öncü göstergelerin büyük kısmının çok olumlu tabloyu işaret ettiğini bildirdi.

Bakan Elvan, "Ekonomimiz büyümeye devam edecektir, bundan emin olun. Son günlerde kurun oynaklık göstermesi, birtakım spekülatif girişimler, başarımızı ve büyüme azmimizi asla engellemeyecektir." diye konuştu.

Orta Vadeli Program'dan (OVP) bahseden Elvan, bütçe açığının azaltılması, mali disiplinin sağlanması, enflasyonun ve faiz oranlarının düşürülmesi, Türkiye'nin yüksek büyüme performansını yakalaması gibi hedefleri anlattı.

Elvan, daha yüksek büyüme oranları için verimliliğin arttırılmasının "olmazsa olmaz" olduğunu belirterek, nitelikli insan yetiştirilmesinin önemine işaret etti.

İş ve yatırım ortamının iyileştirilmesinde önemli ilerleme sağlandığını ancak hala 60'ıncı sıralarda olduklarını dile getiren Elvan, bunun yeterli olmadığını, 20'inci, 10'uncu sıralarda olmaları gerektiğini bildirdi.

"Vatandaş memnuniyeti çok önemli"

Elvan, kamu kurumları arasındaki ilişkilerin daha hızlı ve esnek bir yapıda oluşturulması gerektiğini kaydederek, farklı kurumları ilgilendiren bir meselenin olması halinde yetkililerin bir masa etrafında buluşup söz konusu meseleyi anında çözebileceklerini, bu konuda ilerleme sağlanması gerektiğini söyledi.

Sivil toplum kuruluşlarının sorun tespitinde çok ilerlediğini anlatan Elvan, bu yüzden STK'ların taleplerini ciddiye aldıklarını ve bu konularda çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

Elvan, kamu ile sivil toplum kuruluşları, vatandaş ile kamu kuruluşları arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, vatandaş memnuniyetinin kendileri için son derece önemli olduğunu vurguladı.

Yüksek katma değerli üretimin yaygınlaştırılmasının önemine değinen Elvan, üretimlerinin ve ihracatlarının ithalata olan bağımlılıktan kurtulması gerektiğini aktardı.

Bilgi ve iletişim teknolojileri, raylı sistemler, petrokimya, sağlık araç ve gereçleri gibi cari açık veren sektörlerde ithalatın azaltılması gerektiğini kaydeden Elvan, mühendislik, müşavirlik, danışmanlık gibi hizmet alanlarında da yurt dışında ciddi danışmanlık aldıklarını anlattı.

Elvan, ekonomiyi daha ileriye götürmek ve gelişmiş ülkeleri yakalayabilmek için yüksek teknolojili üretim ve ihracat dönüşümünü gerçekleştirmek zorunda olduklarını vurguladı.

"Girişimciler istihdamı ve ihracatı artırıyor"

Elvan, girişimciliğin önemine değinerek, üretimde, hizmetlerde ve iş yapma süreçlerinde yenilik yaparak katma değer üreten girişimcilerin artık ön plana çıktığını söyledi.

Bakan Elvan, "Girişimcilerimizin aldığı riskler, başarılı olmaları halinde sadece girişimcilere değil ülkemize de katma değer, üretim, istihdam ve ihracat olarak geri dönmektedir." ifadesini kullandı.

Girişimcilerin yeni istihdam alanları oluşmasına ve ihracatın artmasına katkı sunduğunu dile getiren Elvan, kamu olarak girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi için önemli çalışmalar yürüttüklerini bildirdi. Elvan, girişimcilere, Ar-Ge ve inovasyon odaklı projelere yönelik destek ve teşviklerden bahsederek, bu alanda son 15 yılda yapılan reformları anlattı.

"Girişimciye her türlü destek var"

GİV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Koç, Türkiye'de girişimcilik ekosisteminin doğru oluşmadığını belirterek, bu konuda yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

Türkiye'nin önünü açabilmek için yaptıkları çalışmalara değinen Koç, işsizlik sorununu çözmek için girişimci yetiştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Koç, "2002'den sonra girişimcinin her türlü desteği var. Daha önce girişimcinin kaynağı yoktu. Şu anda devletimiz girişimciye her türlü desteği sağlıyor." dedi.

Başkan Koç, bürokrasinin girişimciye daha fazla güvenmesi gerektiğini kaydederek, devletin el uzatması halinde birçok sıkıntının aşılacağını, girişimcilerin azim ve kararlılıkla Türkiye için çalışacağını sözlerine ekledi.

2017 Kasım GİV Girişimci Buluşmaları programımıza katılarak  değer katan tüm girişimci üyelerimize ve dostlarımıza teşekkür ediyor,  T.C. Kalkınma Bakanı sayın Lütfi ELVAN beyefendiye yaptıkları değerli paylaşımlar için bir kez daha teşekkür ediyoruz.


GİV olarak tüm çalışmalarımızda yer almak veya çalışmalarımızdan azami derecede faydalanmak için Vakfımıza Üye Olabilirsiniz. Düzenlediğimiz tüm etkinlik ve eğitimleri, çalışmalarımızı aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz;

Facebook Sayfamız: facebook.com/givorgtr

Twitter Hesabımız: twitter.com/givorgtr

Linkedin Profilimiz: tr.linkedin.com/in/givorgtr

Youtube Kanalımız: youtube.com/user/givorgtr

Saygılarımızla,
Girişimci İşadamları Vakfı

DİGER HABERLER