18.10.2012
Girişimci Buluşmaları Ekim Ayı Konuğu

 GİRİŞİMCİ BULUŞMALARI EKİM AYI KONUĞU İTÜ REKTÖRÜ MEHMET KARACA OLDU    

 
     Girişimci buluşmalarının ekim ayı konuğu İstanbul Teknik Üniversitesi rektörü Mehmet Karaca oldu. 16 Ekim Salı gecesi gerçekleştirilen programda Mehmet Karaca’nın “Üniversitelerin Girişimciler ve İş Dünyasına Katkıları” başlıklı sunumundan önce açılış konuşması yapan Vakıf başkanı Mehmet Koç Girişimci buluşmalarının marka değerinden, Üniversite ve iş dünyası arasındaki kopukluktan ve vakfın yaptığı eğitim çalışmalarından bahsetti. İş dünyasının üniversitelerle işbirliği yapamamasının sebebinin işadamları ve üniversitelerin ortak sorumluluğunda olduğundan bahsetti.
 
     Başkan Mehmet Koç’un ardından kürsüye gelen Mehmet Karaca konuşmasına “Girişimcilik Ruhu”ndan bahsederek başladı. Girişimciliğin yenilik, zeka, güncel, hızlı ama telaşsız, görünmeyeni görmek, farklı olmak olduğundan bahsetti. İTÜ özeline girerek; üniversitenin teknik büyüklükleri, bölümleri, akademik kadrosu gibi özelliklerinden bahsetti. Teknokentlerin dünyadaki durumlarına değinen Karaca; Türkiye’de mantar gibi teknokentler kurulmasına karşın, istenen, arzulanan seviyede olmadıklarını belirtti.Arı teknokentin maslakta ağırlığı olmasına karşın farklı fazlarından bahsetti. Floryada ciddi bir alanı teknokente ayırdıklarını da söyleyen Karaca; adet olarak büyük olan rakamların sonuçlara ürün olarak yansımamasından, bunun aşılması için çalışma yapılması gerektiğinden bahsetti. İşadamlarını inovasyon için teknokentlerle ve üniversitelerle birlikte çalışılması gerektiğini fakat girişimciliğin sadece bu olmadığını; girişimciliğin bir ürün ortaya çıkarmak olduğu kadar onu pazarlamak gerektiğini de vurguladı.
 
     Programın ilerleyen bölümlerinde soruları cevaplayan Karaca; Üniversitelerin sınav ve eğitim sistemleri, Teknokentlere girişin zorlukları ev uzun bürokrasisi, Üniversite-işadamı işbirliğinin teknokentler dışında nasıl olabileceği gibi konulara açıklıkla cevaplar verdi. Özellikle eğtim kurumlarının bilgiyi kullanma yöntemlerinin ipuçlarını verdiğini, öğrencilerin küçük yaşlardan itibaren açık, toplumla içiçe, özgüvenli bireyler olarak yetiştirilmesi gerektiğini vurguladı. Çocuklarımızı fanusta yetiştiriyoruz; çok zeki, birçok derecesi olan öğrencilerimiz iş hayatında tutunamıyor, sebebi piyasadan habersiz olmasından bahsetti.
 
     Vakıf Başkanı Mehmet Koç günün anısına Rektör Mehmet Karaca’ya bir plaket sunarak ve İTÜ mezunlarıyla birlikte çekilen fotoğraflarla program nihayete erdi.
 
 
 
 
 
 
 
 
DİGER HABERLER