14.11.2012
Girişimci Buluşmaları / REMZİ GÜR

Girişimci İşadamları Vakfı’nın periyodik olarak düzenlediği “Girişimci Buluşmaları” nın bu ay 13 kasım Salı günü gerçekleşen programına, Gürmen Group Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Remzi Gür konuşmacı olarak katıldı. GİV Başkanı sayın Mehmet Koç açılış konuşmasını yaptı.

 
Mehmet Koç konuşmasında; “Bu coğrafyada ve bizim insanlarımızda en büyük problemlerden bir tanesi sürekliliğin olmayışıdır. Şahıs, aile, şirket veya devlet olsun, yaptığı işi sürekli hale getirmelidir. 'Girişimci Buluşmaları’ bu anlamda sürekliliği ve verimliliği olan bir program haline geldi' dedi.
 
 
Vakfın çalışmalarından da bahseden Koç; Vakfımızın Mısır İş gezisi, eğitimleri ve diğer çalışmalarına değindi.  Ülkenin en önemli siyasi sorununun terör olduğunu, ekonomik olarak ise enerji olduğunu vurgulayan Mehmet Koç; “Girişimcilik eğitimi verdiğimiz gençlere cesur olmalarını, çok çalışmalarını ve kendi işlerini kurmalarını teşvik ediyoruz” dedi.
 
Gürmen Group Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Remzi Gür’ün davetlerine katıldıkları için teşekkürlerini sunarak sözlerini tamamladı.
 
Mehmet Koç’un ardından kürsüye gelen Sayın Remzi gür, konuşmasına hayat hikayesine kısa anekdotlar ve önemli tecrübelerini anlatarak başladı. İlk girişimcilik hikayesinden itiberen karşılaştığı zorlukları ve ısrarlı çalışmalarından bahseden Sayın Gür; İnsanların kendimi kurtardım, artık fazlasına gerek yok anlayışının yanlış olduğunu; insanın sadece kendisi için değil diğer insanlara, ülkesine ve insanlığa da faydalı olmak için daha çok çalışmalı dedi.
 
İnsanların yaptıkları işi iyi bilmelerinden bahseden Gür; çalıştığı işi sürekli hale getirerek çarkını döndürmek, çalıştırdıkları insanların ücretlerini ödeyebilmek, işini sürekli geliştirmek için çok çalışmak gerektiğini belirtti. Sayın Gür ısrarla “Sözünde durmanın” önemine vurgu yaptı. Ayrıca “Dünyaya mal satmak istiyorsanız, ‘dünya trend’ini takip etmelisiniz, sizin neyi sevdiğinizden daha çok, müşterinin ne istediğini bilmelisiniz” dedi.
 
 
İngiltere’de büyüttüğü konfeksiyon işini Türkiye’de daha da geliştirerek nasıl dünya markası haline geldiklerinin hikayesine de değinen Gür; “Türkiye’de Anadolu insanının güvenilir ve çalışkan olması nedeniyle, işlerimizi daha verimli hale getirdi” dedi.
 
İşlerin her zaman herkesin istediği gibi gitmeyebileceğine vurgu yapan sayın remzi Gür; “Zaman gelirde bir sektörde kriz olursa, çalışanlarımıza karşı, alacaklılarımıza karşı zor durumda kalmamak için farklı sektörlerde yatırım yapma kararı aldık” dedi. Bu anlamda, Türkiye’nin bir tarım ülkesi olması dolayısıyla, tarıma yatırım yapma kararı aldıklarını anlatan Gür; Türkiye’de modern tarım ve hayvancılık yatırımlarına da kısaca değindi.
 
Sayın Remzi Gür’ün konuşmasının ardından oldukça rağbet gören soru cevap kısmına geçildi. Uzun uzun bütün soruları içtenlikle cevaplayan Gür’e, son olarak Vakıf başkanımız Sayın Mehmet Koç gecenin anısına bir plaket takdim ederek programı nihayete erdirdiler.
 
REMZİ GÜR KİMDİR?
 
1949 yılında Kastamonu’da doğmuştur.  Orta eğitimini tamamladıktan sonra yüksek tahsil için  1970 yılında  İngiltere’ye gitmiştir. Okul ile birlikte iş hayatına  girmiş, 1972 yılında kendi işini kurarak konfeksiyon üretimine başlamıştır.
 
“Ramsey London” markasını kurarak, başta İngiltere olmak üzere Almanya, Fransa, İsveç gibi 41 ulkeye ihracat yapmaktadır. Türkiye’de 100’un üzerinde satış noktası olan Ramsey markasının yurtdışında da yaklaşık 50 satış noktası mevcuttur.
 
Remzi Gür’ün Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Gürmen Group, bünyesinde; hazır giyim, tarım, hayvancılık, turizm, enerji ve inşaat  sektörleri yer almaktadır.
 
2006 yılında tarım ve hayvancılık sektörüne yatırım kararı alarak 8 milyon m2 alanda modern tarım, seracılık ve hayvancılık yapmaktadır.       
 
Remzi Gür, aralarında  Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-İngiliz iş konseyi başkan vekilliği, DEİK Türk - Avusturya iş konseyi yürütme kurulu üyeliği, DEİK Türkiye- İrlanda iş konseyi başkanlığı, UTES İngiltere Türkiye çevre derneği yönetim kurulu üyeliği, Deniztemiz derneği yüksek danışma kurulu üyeliği, uluslar arası Saraybosna Üniversitesi mütevelli heyet üyeliği,  İngiltere-Irak dostluk kültür derneği üyeliği, uluslar arası Balkan Üniversitesi mütevelli heyet üyeliği  gibi birçok   dernek ve kuruluşun yönetiminde yer almaktadır.
 
Evli ve  üç çocuk  babası olan Remzi Gür, ingilizce bilmektedir.

 

DİGER HABERLER