10.12.2012
Girişimci Buluşmaları / HAYRETTİN KAPLAN

Eximbank Genel Müdürü Sayın Hayrettin KAPLAN Bey Vakfımızın aylık “Girişimci Buluşmaları” nın aralık ayı toplantısına katıldı. 18 Aralık akşamı gerçekleştirdiğimiz programın açılış konuşmasını Başkan Yardımcımız Sayın Tahir Aktüre yaptı. Vakfın çalışmalarından ve gelecek projeksiyonundan bahseden Tahir Aktüre’nin ardından kürsüye Eximbank Genel Müdürü Sayın Hayrettin Kaplan başkan yardımcıları ile birlikte 4 kişilik ekip olarak çıktı. Yaptığı giriş konuşmasında EXİMBANK’ın gelişim ve çalışma periyodu içerisinde yıllar itibarıyla artarak gelinen noktalar hakkında açıklayıcı bilgiler verdi. Daha önceleri bürokratik engeller sebebiyle ve yaptığı çalışmaları direk ihracatçı firmalara değil diğer bankalar aracılığı ile hizmet verildiği için verilen krediler istenen ve beklenen seviyelerde gerçekleşememiştir diyerek, Ekip olarak göreve geldikten sonra verilen kredilerde önemli derecede artışlar sağlandığını belirtti.

Hayrettin Kaplan konuşmasına ; “Anadolu’da 11 il ziyaret edildi. Bu ziyaretlerde İhracatçı 1000’e yakın firmayla yakın temasa geçildi. İstanbul’da İhracat Firmaları yoğun olduğundan Genel Merkezimizi buraya taşıdık. EXİMBANK imkanlarından firmaların yararlanması için öncelikle yoğun bürokrasiyi azalttı. Ardından Kredi ve sigorta imkanlarını, ayrıca özel ihtiyaç duyulan kredi imkanlarını da açık tutarak yeni imkan kapılarını araladık. 2023 Vizyonu çerçevesinde ülkemizin 500 milyon dolarlık ihracat hedefine hep beraber ulaşabilmek için her türlü çalışmayı başlattık. Buraya üç ekip arkadaşımla birlikte geldik ve sizlerin sorularına doğru cevaplar bulalım istedik. Yurtiçi Kredi imkanları yanında, EXİMBANK’ın açtığı ülke kredilerinden de ülkemizin ihracatçı firmalarının projelerine de aracılık ve sigorta imkanları sağladık. Rusya’nın dağılmasından sonra Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine ilk zamanlarda açılan 2 milyar dolara yakın EXİMBANK kredilerinde bazı aksamalar olsa bile başarılı olduk. Geçte olsa, bütün geciken tahsilatları yaptık. Yine Mısır, Sudan, Tunus gibi ülkelere açtığımız ülke kredi imkanları için de ihracatçılarımızı bekliyoruz. Hatta, Genel Merkezimize her konuda görüş alışverişi yapmak, bilgilenmek hangi imkanların var olduğunu konuşmak için sizleri bekliyoruz. Her zaman gelebilirsiniz.” diye devam etti.

Sayın Kaplan konuşmasının devamında “En büyük başarımız Reeskont kredilerindedir. 1 Milyar dolarlık miktardan 3 yılda 10 Milyar dolara ulaştık. Ve bunu Libor artı 0.75 ve %1 lik banka teminatı ile birlikte; 1.75 ile yıllık ihracatçımıza yardımcı olduk, alacaklarını realize ettik. Beraberinde yapılan ihracatların Sigortalanması konusunda da çok mesafe kaydettik ve 7 milyar dolara ulaştık. Uzun vadeli mal satan firmaların da bu ihracatlarını ucuz primlerle, ucuz kredilerle sigorta da yaparak alacaklarını garantiliyor, daha rahat ve güvenli ihracat yapmalarına imkanlar hazırlıyoruz. Alıcı Limit onayları, ülkelere verilen krediler çerçevesinde tüketim hammadde alt yapı yatırımları yapan ihracatçımıza yapılan incelemelerle birlikte 10 yıla kadar kredi imkanlarını da hazırlıyoruz.” dedi

 

Kaplan “Önemli olan yapılan ihracatın artması ihracatçımızın mağdur olmadan, işini başarıyla tamamlayabilmesidir. İhracat odaklı yapılan yatırımları, ihracat için alınan malları, üretilen tüm ürünleri de yapılacak görüşmelerle daha ucuz ve uzun vadeli kredilerle finanse etme imkanlarımızda bulunmaktadır. Bizler bundan sonra altyapımızla hızla gelişen ve artan kredi imkanlarımızla ihracatçının yanında olmaya devam edeceğiz.”dedi.

 

Hayrettin Kaplan’ın konuşmasının ardından Genel Müdür Yardımcıları Sayın Mesut Gürsoy(Krediler), Sayın Cenan Aykut(Sigorta) ve sayın Alaaddin Metin(Ülke Kredileri) kendi kounuları ile ilgili birer konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından soru cevap bölümüne geçildi. Katılımcıların dikkatle dinledikleri gibi merak ettikleri birçok soru konuşmacılara yöneltildi. Günün anısına Girişimci İşadamları Vakfı Başkan Yaerdımcısı Sayın Tahir Aktüre, Eximbank genel Müdürü Sayın Hayrettin Kaplan’a bir plaket takdim etti. Program vakıf salonunda çay muhabbetiyle nihayete erdi.

 

DİGER HABERLER