01.04.2016
GİV Yakın Plan Girişimci Buluşmaları 2016 Mart Konuğu ALBARAKA TÜRK Genel Müdür Yardımcısı Temel Hazıroğlu Oldu

Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Sayın Temel Hazıroğlu Bey’in konuşmacı olarak katıldığı “Yakın Plan Girişimci Buluşmaları”  31 Mart Perşembe akşamı Bahariye Mevlevihanesinde  gerçekleşti. Girişimci İşadamları Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Sayın Tahir Aktüre Bey’in selamlama konuşmasıyla başlayan programı katılımcılar büyük bir dikkatle takip ettiler.

Temel Bey; “Katılım Ekonomisi, Yeni Zihin Yeni İktisat” konusunun her ne kadar katılım bankacılığını çağrıştırsa da, konunun aslında katılım ekonomisi olduğunu belirtti. Kendisinin mühendis kökenli olup, bankaların teknik bölümlerinde çalıştığını, ekonomiye alakasının da merhum Sabahattin Zaim vesilesiyle geliştiğini vurguladı. “Müslüman aydınlar olarak kendi çağımıza kendi sözümüzü söylememiz gerekir” diyen Hazıroğlu, tarihin yarını olanlar için önemli olduğunu vurgulayıp "Tarihimizin ihtişamına takılıp kalmak yerine kendi değerlerimize yönelerek, bugün için yeni bir zihin inşâ etmemiz gerekir” dedi. Kendilerinin de bunun için çalıştıklarını, kendi kurumlarında “insan kaynakları” birimini “insan kıymetleri” birimi olarak değiştirdiklerini, bunun da insana verilen değer olduğunu ifade etti.
 
Müslümanların evvela günümüz genel iktisat tanımına (kıt kaynak, sınırsız ihtiyaç) itiraz ederek başlaması gerektiğini vurgulayan  Hazıroğlu; Gazali, Sabri Ülgener, Mahmut Ebussuud, Sabahattin Zaim ve Sezai Karakoç'un iktisadi yaklaşımlarından örnekler verdi. Taklit yerine idrak etmemiz gerektiğini, o gün söylenenlerin o gün için yeni sözler olduğunu, bizimse bugüne dair yeni sözler söylememiz gerektiğini  beyan etti.
 
“İslam Ekonomisi” kavramının kullanılmaması gerektiğini, bir ekonomiye "İslam Ekonomisi" denildiği takdirde dışarıda kalanlara "İslam Dışı Ekonomi" demek gerekir ki; bu da o ekonomik sistemin tüm yanlışlarını İslam’a mâl edebilir” dedi. Katılım ekonomisinden ne kastettiğini anlatmaya devam eden Hazıroğlu; “İş, insanın hayata iştirakidir, dolayısıyla da iktisada iştirakidir” diyerek, katılım ekonomisinin temel ilkelerini ve uygulama stratejilerini maddeler halinde sıraladı. 
 
Katılım Ekonomisinin Temel İlkeleri
 
1. Ahlak
Katılım ekonomisi ahlakı temel alır ve oradan hareket eder. İnsan değerdir, dünya emanettir ve üzerindekiler herkesindir, hayat imtihandır. İnsanlar bir, eşit ve kardeştir.
 
2. Adalet ve Hakkaniyet
Katılım ekonomisi sosyal adaleti, hakça paylaşımı, adil bölüşümü ve dengeyi esas alır
 
3. İhsan ve Dayanışma
İnsanların ve toplumların güzel davranış, birlik ve dayanışma içinde olması temel esastır
 
4. Emek, Katılım ve Ortaklık
Katılım ekonomisi emek, katılım ve ortaklık üzerinden hayat bulur
 
5. Aktiflik ve Üretkenlik
Katılım ekonomisi girişimciliği, kalkınmayı, aktifliği ve üretkenliği teşvik eder
 
Katılım Ekonomisinin Uygulama Stratejileri
 
1.Demokratik ve Etkin Kamuculuk
- Ülkenin hür ve bağımsızlığı
- Halkın iktidarının korunması ve kalıcılaştırılması
- Halkın ve varlıklarının korunması
- Ülkenin kendi imkanları ile yaşayabilmesi
- Güçlü bir düzenleme ve denetleme
- Yerli ve milli kuruluşların teşvik edilmesi
 
2.Ticari Vakıfçılık
Kamu ve özel sektörün yanında üçüncü sektör
 
3.Kâra Ortaklık 
Çalışanların sürece katılması ve kâra ortak olması
 
Sorulan sorulara verilen samimi cevapların ardından, Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Sayın Temel Hazıroğlu Beye gecenin anısına Girişimci İşadamları Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Sayın Tahir Aktüre Bey tarafından bir tablo hediye edilerek program nihayete erdi.
 
 
 
 

2016 Mart Yakın Plan Girişimci Buluşmaları'na katılarak programımıza değer katan tüm üyelerimize teşekkür ediyor, Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Sayın Temel Hazıroğlu yaptığı değerli paylaşımlar için bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

GİV olarak tüm çalışmalarımızda yer almak veya çalışmalarımızdan azami derecede faydalanmak için Vakfımıza Üye Olabilirsiniz. Düzenlediğimiz tüm etkinlik ve eğitimleri, çalışmalarımızı aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz;

Facebook Sayfamız: facebook.com/givorgtr

Twitter Hesabımız: twitter.com/givorgtr

Linkedin Profilimiz: tr.linkedin.com/in/givorgtr

Youtube Kanalımız: youtube.com/user/givorgtr

Saygılarımızla,
Girişimci İşadamları Vakfı
 
 
DİGER HABERLER