09.03.2019
GİV Konya'dan, Afyonkarahisar'da "Sıcak Buluşma"

Girişimci İş Adamları Vakfı Konya Şubesi, Afyonkarahisar İkbal Termal Otel’de GİV yönetim ve üyelerinden oluşan dört günlük “Kaynaşma Programı” düzenledi.

GİV Konya Şubesi’nin (GİV Konya) düzenlemiş olduğu programa GİV Genel Başkanı Mehmet KOÇ, GİV Merkez İcra Heyeti üyesi Arif Arıgün, GİV Konya Genel Başkanı Fatih CEYLAN, GİV Konya komisyon başkanları ve bazı üyelerin katılımıyla gerçekleşti.

Programın ikinci günü (8 Mart 2019) düzenlenen ve bazı STK kuruluşlarından misafir katılımcıların da iştirak ettiği toplantı, dört günlük “Kaynaşma Programı”nın önemli bölümünü teşkil etti. Moderatörlüğünü GİV Konya Şube Müdürü Zekeriya Büyükyangöz’ün yaptığı ve GİV Konya Başkanı Fatih CEYLAN’ın açış konuşması ile başlayan toplantı; gerek yönetim gerekse üyelerden oluşan katılımcıların kendini tanıtması ile devam etti.

GİV Konya Başkanı Fatih CEYLAN, başta GİV Genel Başkanı Mehmet KOÇ’a ve diğer katılımcılara davetlerini kabul edip programa katıldıkları için teşekkür ederek başladığı konuşmasında Nuri Demirağ, Vecihi Hürkuş gibi girişimciliği ile bir döneme damgasını vurmuş fakat yeterli desteği bulamadıkları için projeleri akamete uğramış isimlere dikkat çekerek “Bu girişimciler (desteklenseydi) başarılı olsaydı ülkemiz bugün çok farklı yerlerde olurdu. Konya bir tarım şehri olmasıyla bilinir fakat bugün Konya bir sanayi şehri olmaya evrilmiştir. Konya demek girişimcilik demektir. Bu toplantıda yer alan komisyon başkanlarının her biri Konya’daki okulların neredeyse tamamına gidip girişimciliği ve önemini anlatmıştır”dedi. GİV Konya’nın KOPTA Girişim projesi başta olmak üzere, şuan üzerinde çalıştıkları ve ileriye dönük geliştirmek istedikleri projeleri tek tek anlatan CEYLAN; yurtdışından gelen yaklaşık 4600 öğrenciyi 4 yıllık eğitim sürelerince girişimcilik konusunda eğittiklerini, yeni girişimcilerin yetişmesi için büyük gayret sarfettiklerini örnekleriyle anlattıktan sonra sözü GİV Genel Başkanı Mehmet KOÇ’a bıraktı.

“Bir müslüman sadece dünya için çalışmamalı”

GİV Genel Başkanı Mehmet KOÇ konuşmasında sahip olduğumuz manevi değerlerin gelişmiş dünya ülkelerinin sahip olduğu maddi zenginliklerden çok daha önemli olduğuna vurgu yaparak; Allah rızası için çalışmanın, insanlığa hizmet etmenin önemine değindi. “Bir müslüman sadece dünya için çalışmamalı, hayır hasenat için de çalışmalı. Okul yapmak, 10 tane öğrenciye burs vermek kolaydır. Fakat bir genci alıp yetiştirmek, bu ülkeye kazandırmak daha zordur. Bugün ‘kefenin cebi yok’ diyorlar. Fakat kefenin cebi var. Bu dünyada Allah rızası için yapılan her şey kefenin cebine gider. Maalesef bugün dikkatle baktığımızda müslümanların maddi seviyesinin yükseldikçe daha fazla dünyevileştiğini görüyoruz. Birinci Dünya Savaşında ülkemizi işgal edenler gemileriyle kapımıza dayandı, çekip giderken ülkemize zarar verecek sistemi kurup, programlayıp öyle gittiler. Bugün onun zararlarını görüyoruz” dedi.

Girişimci İş Adamları (GİV) Vakfı başkanı olarak genel merkezin faaliyetlerini anlatan KOÇ, GİV’in bugün geldiği noktanın etkinliğini dile getirdi. Ülkemizde İSTKA (İstanbul Kalkınma Ajansı) ile beraber gerçekleştirilmeye başlanan ve ülkemizde ilk defa bu kapsamda başlayan GENDEKS’i (Girişimcilik Endeksi) detaylarıyla anlattı. Bu projenin ülkemizin girişimcilik konusunda geldiği noktaları tespit etmesine ve yüksek katma değer sağlamasına da imkan sağlayan GENDEKS Projesinin ülkemize sağlayacağı faydaları anlatan KOÇ, girişimci sermayesi yatırım fonu (GSYF) ve girişimcilerin yetişmesine destek olacak girişimcilik okulları kurmanın önemine de değindi. Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen ve bu yıl 7’si gerçekleşecek olan “GİV Girişimcilik Ödülleri” başta olmak üzere GİV’in girişimcilere verdiği destekleri ve bu desteklerin ülke çapındaki etkisini de anlatan Mehmet KOÇ, GİV Konya’nın Konya’daki girişimcilik konusunda gayretlerini ve başarılı çalışmalarını takdir etti. Katılımcılardan gelen sorulara verilen cevaplardan sonra program hatıra fotoğraf çekimiyle son buldu.

DİGER HABERLER