18.02.2016
GİV Girişimci Buluşmaları 2016 Şubat Konuğumuz Hasan Aslanoba Oldu

Girişimci İşadamları Vakfı (GİV) olarak 2010 yılından beri düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz Girişimci Buluşmaları'nın 2016 dönem etkinliklerine aynı hızla devam ediyoruz.  GİV Girişimci Buluşmaları'nda 2016 Şubat konuğumuz olarak Melek Yatırımcı ve Aslanoba Group CEO'su sayın Hasan Aslanoba beyi ağırladık.

Üyelerimizin ve dostlarımızın yoğun ilgi gösterdiği program akşam yemeği ikramımız ile başladı. İkramımızın ardından Vakıf Başkanımız sayın Mehmet KOÇ Ocak 2016 #GirişimciBuluşları'nın açılış konuşmasını yaptı. GİV Başkanı Mehmet KOÇ açılış konuşmasında; teknoloji girişimlerinin ve teknoloji yatırımlarının hem ekonomimiz hemde iş dünyamız açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak ar-ge ve teknolojiye yapılacak yatırımlar ile ülkemizin 2023 hedeflerine hızlı bir şekilde koşabileceğini ifade etti. Mehmet KOÇ konuşmasının son bölümünde Girişimci İşadamları Vakfı olarak yaptığımız çalışmaları anlattı.

Vakıf Başkanımızın açılış konuşmasının ardından Melek Yatırımcı ve Aslanoba Group CEO'su sayın Hasan Aslanoba sahnedeki yerini alarak sunumuna başladı. 1990 yılında başlayan ve 2005 yılında açık ara pazar lideri olan Erikli'nin kısa hikayesi ile sunumuna başlayan Aslanoba, 2006'da yaptığı global ortaklık sonrası çok iyi paralar kazanmasına ve rahatının yerinde olmasına rağmen daha üretken birisi olmak için 2012 yılında hisselerini satarak ayrıldığını ifade etti. Erikli macerasını başarıyla noktalayan Aslanoba, bundan sonra yaptığı araştırmalar neticesinde internet tabanlı iş modellerine odaklanmaya ve örnek hikayesini yaşamaya başlar. 

2012'de başlayan yatırımcılık sürecinde 2015 sonu itibariyle 73 internet girişimine toplamda 71 milyon TL yatırım yapan Aslanoba, ülkemizde internet teknolojilerine büyük yatırımlar yapan ender Melek Yatırımcılardan birisi durumunda. Bu durumdan rahatsız olduğunu iafde eden Aslanoba; "Tükiye gibi ekonomik olarak dünya sıralamasında 16. olan güçlü bir ülkede teknolojiye ve internete bu denli az yatırım yapılmasını ve bu kadarcık yatırımla benim flaş bir isim oluşumu anlayamıyorum. Diğer büyük ülkeler bizden yüzlerce kat daha fazla teknolojiye yatırım yaparak aramızdaki teknoloji makasını iyice açıyorlar. Ülkemizdeki büyük grupların yatırımlarını internet ve teknoloji yatırımlarına yönlendirebilmeliyiz. Dünyanın hızla koştuğu trend bu iken; teknoloji artık tüm sektörleri istila ediyorken bizim halen klasik sanayici yada emlakçı mantığıyla yatırımlar yapan bir toplum olarak kalmamız çok anlamsız. Eğer kamu ve özel sektör olarak çok hızlı bir şekilde teknoloji ve internet tabanlı iş modellerine (ürünler olmak zorunda değil) yatırım yapmaya başlamaz isek; biz fil hantallığında bir ülke olarak kalacağız ve malesef teknoloji ülkeleri çita hızında ve kıvraklığında pazarlarımızı ellerimizden alacak." dedi.

Aslanoba sözlerine şöyle devam etti: "Geleneksel büyük şirketler kendi 'Girişim Sermaye Fonlarını' kurmaya başladılar. Fintek yatırımları hızla artıyor. Türkiye'de ise henüz internet zenginleri oluşmadı. Çok sayıda güzel proje var ama henüz başarılı olanlar çok değil. Türkiye'de henüz 'Dijital Ekonomi'yi anlayan yeterince yatırımcı da malesef yok. Bu sayıyı artırmak için Girişim Sermaye Fonlarının sayısı artması gerekiyor. Büyük kurumsal firmalar FİL, Girişimci yeni firmalar ise ÇİTA, aralarında o kadar fark var. ÇİTA firmaların (startup / girişim) yapısını ve değerini anlamamız gereliyor." Aslanoba yatırımcı olarak girişimleri nasıl seçtiğini ve devam yatırımlarına nasıl karar verdiğini anlattı. Yatırımlarından bahseden Aslanoba aynı zamanda hem yatırımcısı hemde girişimcisi olduğu projeleri de anlattı.

Konumuğuzun konuşması ve oldukça fazla sayıda sorunun geldiği soru-cevap bölümü ardından Vakıf Başkan Yardımcımız sayın Tahir Aktüre,  Melek Yatırımcı ve Aslanoba Group CEO'su sayın Hasan Aslanoba beye programın anısına plaket takdim etti. Plaket takdimini takiben GİV Mütevelli Heyeti ve İcra Kurulu'nun konuğumuz ile toplu fotoğraflar çekinmesiyle programımızı noktaladık. 

Ocak 2016 Girişimci Buluşmaları'na katılarak programımıza değer katan tüm girişimci üyelerimize ve dostlarımıza teşekkür ediyor, Melek Yatırımcı ve Aslanoba Group CEO'su sayın Hasan Aslanoba beye yaptığı değerli paylaşımlar için bir kez daha teşekkür ediyoruz.

GİV olarak tüm çalışmalarımızda yer almak veya çalışmalarımızdan azami derecede faydalanmak için Vakfımıza Üye Olabilirsiniz. Düzenlediğimiz tüm etkinlik ve eğitimleri, çalışmalarımızı aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz;

Facebook Sayfamız: facebook.com/givorgtr

Twitter Hesabımız: twitter.com/givorgtr

Linkedin Profilimiz: tr.linkedin.com/in/givorgtr

Youtube Kanalımız: youtube.com/user/givorgtr

Saygılarımızla,
Girişimci İşadamları Vakfı
 

 

 

DİGER HABERLER