25.06.2019
GİV, İTÜ Lagari Thrust Roket Takımına Sponsor Oldu

Girişimci İş Adamları Vakfı olarak ülkemiz gençliğine ve girişimcilerine yönelik yaptığımız çalışmalar ile birlikte sponsor olarak yenilikçi ve teknoloji yoğun projelere de destek oluyoruz. Girişimci İş Adamları Vakfı olarak, Amerika'da düzenlenen 2019 Spaceport America Cup yarışmasında ülkemizi temsil eden İTÜ Lagari Thrust Roket Takımı'na sponsor olduk.

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulmuş olan Lagari Thrust sonda roket takımı Amerika'da düzenlenecek olan IREC'e katılacak kabiliyeti kendinde gören ve bu serüvenin öğrencilik yıllarına güzel hatıralar katmasını amaçlayan Uçak, Uzay, Meteoroloji ve Endüstri Mühendisliği bölümü öğrencileri tarafından kuruldu. Takım üyeleri lisans öğrencileri olan Muhammed Keklik, Resul Efrem Sylaç, Ertuğrul Kuşva, Bilal Çatkin, Adile Gündoğdu ve Merve Acar'dan oluşuyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Lagari Thrust Roket Takımı, sonda roketi olarak adlandırılan bilimsel hizmet amaçlı üretilen roketler üretiyor (Misal küçük uyduların alçak yörüngeye yollanması gibi). Takım, 4. yılını doldurmak üzere iken, şu aşamada roket teknolojilerinde çok da yaygın olmayan ve pahalıya mal olan alt sistemleri roketlerimizde daha ucuza ve daha kısa zamanda üretmeyi başarmış. (Hava freni ve ayak sistemi). 

Amerika'da düzenlenen 2019 Spaceport America Cup yarışmasında 122 takım arasından başarılı fırlatma yapan 91 takımdan birisi olarak ülkemizi başarıyla temsil eden İTÜ Lagari Thrust Roket Takımı'na bütün çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Saygılarımızla,

Girişimci İş Adamları Vakfı

DİGER HABERLER