22.06.2016
2016 Geleneksel GİV İftar Programımızı Yoğun Katılımla Gerçekleştirdik

Girişimci İşadamları Vakfı (GİV) olarak 2010 yılından beri düzenli olarak her yıl gerçekleştirdiğimiz ve artık gelenekselleşen GİV Girişimci İftarları 2016 programımızı 21 Haziran Salı akşamı vakıf merkezimiz olan Bahariye Mevlevihanesi'nde gerçekleştirdik. GİV Girişimci İftarları'nda 2016 konuğumuz olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı sayın Dr. Faruk Özlü beyefendiyi ağırladık.

Üyelerimizin ve dostlarımızın yoğun ilgi gösterdiği İftar programımızda 400'ün üzerinde katılımcımızı ağırladık. Vakıf üyelerimiz, birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi, üniversite öğretim görevlileri ve vakıf gönüldaşlarımız aramızda olarak iftarımıza değer kattı.

İftar programımız Genel Sekreterliğimizden İsrafil Çetin beyin okuduğu Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı ve akşam ezanı ile birlikte katılımcılarımız oruçlarını açtılar. İkramımızın ardından Vakıf Başkanımız sayın Mehmet KOÇ, Girişimci İftarları 2016'nın açılış konuşmasını yaptı. GİV Başkanı Mehmet KOÇ açılış konuşmasında Girişimci İşadamları Vakfı olarak yaptığımız çalışmaları anlattı.

Vakıf konuşmasında başkanımız Mehmet KOÇ sözlerine şöyle devam etti: "Girişimci İşadamları Vakfı olarak bu 5. iftarımız ve hamdolsun her yıl daha da gelişiyor. Toplumumuzda da Ülke olarak geliştirmemiz gereken çok alanlar var. Sanayi Devrimi vardı ama Türkiye onu kaçırdı, sonra hizmet sektöründe büyük açılımlar oldu fakat orda da bir miktar gelişebildik. Ama bilim / bilişim dediğinizde üretken insanımızın üreteceği, yatırımlara çok fazla ihtiyacımızın olmadığı ve girişimcilerin bol olduğu bir alanda uzun ve gönüllü bir çok yol olduğunu düşünüyorum. Bu görev sayın Bakanımız Dr. Faruk Özlü Bey ve ekibine kalıyor. Çünkü Türkiye diğer sanayi hazinelerine ve petrol gibi ham maddelere sahip değil, bizim en büyük ham maddemiz ‘İnsan Gücümüz’. Gençlere bunu inandırmamız ve rol modeller çıkarmamız lazım. Biz Girişimci İşadamları Vakfı olarak bunu sağlıyoruz. Bünyemizdeki GİV Girişimcilik Akademisi ile gençlerimize hem bilgi desteği hem mentörlük yapıyor iş adamları ile tanıştırıyoruz. Hem de projelerini hayata geçirilmesinde reel dünyada yaşadığımız tecrübeleri aktarıyoruz. Bu ülkenin bağımsız geleceği ve bu ülkenin güvenli olması, bu ülkenin pasaportunun baki kalması, bu ülkede ki insanların ürettikleri ile olabilecek bir şey, hep tüketerek hep kullanıcı olarak gidebilecek yerimiz yok. “Ey genç çalışacaksın!” ‘ın cevabını almalıyız. Çünkü bu ülke sana bağlı, uluslararası arenada var olması bu ülkenin liderinin ‘Dünya 5’ten büyük’ demesi sana bağlı. Sayın Bakanımızın iftar programımıza teşriflerinden çok memnunuz ve katılımlarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz."

Vakıf Başkanımız Mehmet Koç’un ardından, 2016 GİV İftarımızın onur konuğu Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı sayın Dr. Faruk Özlü beyefendi konuşmalarını yaptılar.

Sayın bakanımız Dr. Faruk Özlü şöyle konuştu: "Girişimci İşadamları Vakfı’nın düzenlediği bu güzel iftar programında sizlerle bir araya gelmekten mutluluk duyuyorum. Hatırlarsınız 26 çeyrektir Türkiye büyüyor. Böylece ülkeler arasında en hızlı büyüyen 2. ekonomi olma başarısını gösterdik. Türkiye ‘nin son dönemde ortaya koyduğu büyüme performansı gerçekten kaliteyi fazlasıyla hak ediyor. Çok zorlu bir süreç yaşadık, hem de küresel ekonomide hala ciddi sıkıntılarımız var. Bu konjonktüre rağmen büyümeye devam etmemiz Türkiye ekonomisinin ne kadar güçlü dinamiklere dayandığını gösteriyor. Ekonomide ve siyasette sağlanan güven ve istikrarın önemi böyle günlerde daha çok anlaşılıyor.

Katma değeri arttırmanın yolu teknolojiden geçiyor. Türkiye'nin daha fazla teknoloji üreten, üretilen teknolojiyi daha da destekleyen bir hale getirmeliyiz. Bilim ve düşünce özgürlükçü ortamlara ihtiyaç duyar, girişimciler ve yatırımcılar icraat yapabilmek için güvenilir bir hukuk sistemine ihtiyaç duyarlar. Güçlü ekonomi ülkemizin olmazsa olmaz şartıdır. Türkiye artık yeni, sivil ve demokratik bir Anayasayı hak ediyor. Ancak bu süreçte Sivil Toplum Kuruluşlarının daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiğini ve Yeni Anayasa'nın daha net talep edilmesi gereketiğini düşünüyorum. 

Demokrasi seviyesi yükseldikçe ülkemizde çok daha başarılı ve etkin Sivil Toplum Kuruluşlarının oluşacağını gözlemliyoruz. Girişimci İşadamları Vakfı işte bu başarılı Sivil Toplum Kuruluşlarının ön safında yer alıyor. Sizlerle birlikte her açıdan çok daha güçlü Türkiye inşaa edeceğimize inanıyorum. Sizlere yaptığınız yatırımlar için, üretim ve ihracat için, oluşturduğunuz istihdam için çok çok teşekkür ediyorum. Çalışmalarınızda yürekten başarılar diliyorum."

Değerli konuğumuz Dr. Faruk Özlü, konuşmasının ardından soru-cevap bölümünde gelen soruları detaylıca yanıtladı. Soru cevap bölümü ardından Vakıf Başkanımız sayın Mehmet KOÇBilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı sayın Dr. Faruk Özlü beyefendiye programın anısına plaket takdim etti.

Plaket takdimini takiben Bakanımız sayın Dr. Faruk Özlü beyefendi GİV Girişimcilik Akademimizden yeni mezun olan girişimcilere KOSGEB Girişimcilik Sertifikalarını verdiler. Sertifika töreni akabinde GİV Mütevelli Heyetimiz, İcra Kurulumuz ve GİV Gençlik Konseyi sayın konuğumuz ile toplu fotoğraflar çekindi ve programımızı noktaladık. 

2016 GİV İftarımızın tüm resimlerini incelemek için tıklayın )

2016 GİV İftar Programımıza katılarak programımıza değer katan tüm girişimci üyelerimize ve dostlarımıza teşekkür ediyor, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı sayın Dr. Faruk Özlü beyefendiye vakfımıza teşrifleri ve yaptıkları değerli paylaşımlar için bir kez daha teşekkür ediyoruz.


2016 GİV İftarımızın basın yansımaları: 

-  "TÜRKİYE'NİN BÜYÜME PERFORMANSI TAKDİRİ HAK EDİYOR" ( Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı )

- Bakan Özlü: "Türkiye'nin Önündeki En Önemli Konu Yeni Anayasa" ( İHA )

Girişimcilik Ekosistemi Geleneksel GİV Girişimci İftarında Buluştu! ( Girişim Haber )

- Bakan Özlü “Türkiye, Darbe Döneminin Mahsülü Olan Bir Anayasa İle Yoluna Devam Edemez” (Milliyet)

- Bakan Özlü: "Türkiye'nin Önündeki En Önemli Konu Yeni Anayasa" ( Haberler.Com )

Bakan Özlü: "Türkiye'nin Önündeki En Önemli Konu Yeni Anayasa" ( SonDakika.Com )


GİV olarak tüm çalışmalarımızda yer almak veya çalışmalarımızdan azami derecede faydalanmak için Vakfımıza Üye Olabilirsiniz. Düzenlediğimiz tüm etkinlik ve eğitimleri, çalışmalarımızı aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz;

Facebook Sayfamız: facebook.com/givorgtr

Twitter Hesabımız: twitter.com/givorgtr

Linkedin Profilimiz: tr.linkedin.com/in/givorgtr

Youtube Kanalımız: youtube.com/user/givorgtr

Saygılarımızla,
Girişimci İşadamları Vakfı
 
DİGER HABERLER