13.11.2018
(GİV) Kasım 2018 “Yakın Plan Girişimci Buluşmaları”nın Konuğu Esra Ada Vural oldu.

“KURULAN FONLAR BAĞIMSIZDIR, MÜDAHALE EDİLEMEZ”

 Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV) Başkanı Mehmet Koç ve vakıf yöneticilerinin yanısıra iş adamları, finans sektöründe yer alan ve “Girişimci Sermayesi Yatırım Fonu” konusuyla ilgilenen girişimcilerin de katılım gösterdiği programda Esra Ada Vural, fon kurmak isteyenlerin neler yapması, hangi şartlara muhatap olacaklarını, bu konuda hangi yolun izlenmesi gerektiğini detaylarıyla anlattı. Yurtiçi ve yurtdışında kurulan ve bu konuda başarılı olan fon örnekleri ve bu alandaki riskleri paylaştı. “Gayri Menkul Fonu” ve “Girişimci Sermayesi Yatırım Fonu” olarak iki ayrı fon üzerinde durarak geniş açıklamalar yapan Vural, her iki ayrı fonun ne olduğu, kurulum aşamaları ve fon yöneticisi (manager) hakkında önemli bilgiler verdi.

“İslami Finans ortaklığı yapmak isteyenlere devlet hem teşvik veriyor hem koruma sağlıyor”

Esra Ada Vural, “Tam Mükellef Kişi” , “Dar Mükellef Kişi”, “Tam Mükellef Kurum”, “Dar Mükellef Kurum” olmak üzere fon kurmak isteyen şahıs ve kurumların başta “vergilendirme” konusu olmak üzere sahip olacağı avantajları ve daha önce kurulmuş benzer fonların şahıs ve kurumlara sağladığı pozitif imkanları örnekleriyle anlattı. Fon kurucusu veya fon yöneticisi olacakların hangi tür fonu yatırım modeli olarak seçmesi gerektiğine dikkat çeken Vural, “Fon kurmak için ilk önce şirketin kurulması, sermaye ödenmesi, mekan seçimi, hizmet alımı ve SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) onayı alınması gerekiyor” dedi. Girişim Sermayesi Yatırım Fonu hakkında baştan sonuna kadarki süreci çarpıcı örnekleriyle anlatan Esra Ada Vural, ülkemizdeki fonların durumundan geçmiş yıllarda fon kurmak isteyenlerin karşı karşıya kaldığı olumsuz şartlara kadar birçok konuya da değindi.

Esra Ada Vural konuşmasının sonunda katılımcılardan gelen sorulara da cevap verdi. Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV) tarafından kendisine verilen plaket takdimi sonrası hatıra fotoğraf çekimiyle program sona erdi. 

 

Düzenlediği tüm etkinlik ve eğitimleri, çalışmaları takip etmek isteyenler Girişimci İş Adamları Vakfı’nın aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip ederek bu imkâna sahip olabilirler.

Facebook Sayfamız: facebook.com/givorgtr

Twitter Hesabımız: twitter.com/givorgtr

Linkedin Profilimiz: tr.linkedin.com/in/givorgtr

Youtube Kanalımız: youtube.com/user/givorgtr

 

DİGER HABERLER